Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Konceptuāli vienojas par tautas tiesībām rosināt Saeimas atlaišanu

Saeima ceturtdien konceptuāli atbalstīja grozījumus Satversmē, kas dod tiesības vēlētājiem atlaist Saeimu. Par grozījumiem balsoja 86, pret — pieci deputāti, un neviens deputāts neatturējās.

Priekšlikumi Satversmes grozījumiem otrajam lasījumam jāiesniedz līdz 10. martam.

Satversmes 14. pantu paredzēts izteikt šādā redakcijā: «Ne mazāk kā vienai desmitai daļai vēlētāju ir tiesības ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu. Ja tautas nobalsošanā par Saeimas atsaukšanu nobalso vairākums no balsotājiem un vismaz divas trešdaļas no pēdējās Saeimas vēlēšanās piedalījušos vēlētāju skaita, tad Saeima uzskatāma par atsauktu.»

«Tiesības ierosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atsaukšanu nevar izmantot gadu pēc Saeimas sanākšanas, gadu pirms Saeimas pilnvaru beigām, Valsts prezidenta pilnvaru pēdējo sešu mēnešu laikā, kā arī agrāk nekā sešus mēnešus pēc iepriekšējās tautas nobalsošanas par Saeimas atsaukšanu.»

Vēlētāji arī turpmāk nevarēs atsaukt atsevišķus Saeimas locekļus.

Satversmes 49. pantā paredzēts noteikt: ja Saeima ir atlaista vai atsaukta, Saeimas locekļu pilnvaras tomēr paliek spēkā līdz jaunievēlējamās Saeimas sanākšanai, bet līdzšinējā Saeima var sanākt uz sēdēm tikai tad, ja Valsts prezidents to sasauc. Šādām Saeimas sēdēm dienaskārtību noteiks Valsts prezidents. Ne agrāk kā vienu mēnesi un ne vēlāk kā divus mēnešus pēc Saeimas atsaukšanas jānotiek jaunām vēlēšanām.

Likums stāsies spēkā ar 10. Saeimas sanākšanu.

Šie Satversmes grozījumi ir uzskatāmi par daļēji alternatīvu likumprojektu Valsts prezidenta Valda Zatlera iesniegtajiem Satversmes grozījumiem.