Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dombrovskis: valsts ir bankrota priekšā

Valsts ir bankrota priekšā, un, ja līdz marta beigām netiks sagatavoti budžeta grozījumi, Latvija nesaņems starptautisko finansiālo palīdzību, norādīja potenciālais premjers Valdis Dombrovskis (JL).

Dombrovskis pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru, kas ceturtdienas rītā aicināja viņu veidot jauno valdību, žurnālistiem uzsvēra, ka nākamā finansiālā atbalsta saņemšana ir atkarīga no tā, kad tiks pieņemti budžeta grozījumi. Premjera amata kandidāts, kuram vēl jāizveido valdība un jāgūst parlamenta atbalsts, kritizēja iepriekšējo valdību, jo nav veikti nekādi budžeta grozījumu sagatavošanas darbi.

«Summa, par kuru ir runa, lai segtu budžeta deficītu, ir 700 miljoni latu,» Dombrovskis pavēstīja.

«Ir jāsaprot reālā situācija, kādā valsts atrodas, un to acīmredzot valdošā koalīcija nevēlējās teikt, jo reāli valsts atrodas bankrota priekšā. Tik vienkārši. Situācija ir tāda, ka iepriekšējā valdība nav pildījusi tās saistības, ko tā ir uzņēmusies pret Starptautisko Valūtas fondu un Eiropas Komisiju. Nākamā finansiālā atbalsta saņemšana ir atkarīga no tā, vai tuvākajā laikā tiks pieņemti budžeta grozījumi, kuros tiks samazināts budžeta deficīts līdz panāktās vienošanās [ar Starptautisko Valūtas fondu] līmenim,» Dombrovskis norādīja.

Lai spētu budžeta grozījumus pieņemt laikā, jāpanāk politiskā vienošanās par veicamajiem darbiem vēl lielākai budžeta apcirpšanai. «Alternatīva ir valsts bankrots. Valsts kasē vienkārši izbeigsies nauda,» potenciālais premjers paziņoja.

Jau šodien sāksies konsultācijas ar partijām, bet jauno valdību Dombrovskis ir gatavs izveidot divu nedēļu laikā.

«Līdz Ministru kabineta izveidošanai ir jāpanāk vienošanās par veicamajiem darbiem, lai samazinātu budžeta deficītu par šo summu. Tas ir pilnīgi skaidrs, ka papildu tiem nepatīkamajiem darbiem, ko Ivara Godmaņa valdība ir veikusi, mūs sagaida ļoti nepatīkami pasākumi,» Dombrovskis teica.

Tādēļ pirmais darbs, pie kura ķersies Dombrovskis, ir budžeta grozījumu priekšlikumu gatavošana. Taču tajā pašā laikā arī demisionējušajai valdībai jāstrādā pie budžeta grozījumiem. «Es neuzskatu, ka Godmaņa valdībai tagad ir piešķirts divu nedēļu apmaksāts atvaļinājums,» Dombrovskis sacīja.

Uz jautājumu, vai izdosies izveidot koalīciju un kā grasās pieņemt budžeta grozījumus, ja tādas vēl nav, Dombrovskis atbildēja: «Mans uzdevums nav vienot partijas ap mani, mans uzdevums ir vienot partijas ap budžeta grozījumiem. [..] Nav runa par budžeta grozījumu pieņemšanu, ir runa par pasākumiem, kas ir jāveic, lai tos varētu pieņemt. Šie pasākumi ir jāieraksta valdības deklarācijā.»

Dombrovskis norādīja, ka neatbalstīs pensiju samazināšanu un lata devalvāciju, turklāt noslēgtā vienošanās ar Starptautisko Valūtas fondu neparedz lata devalvāciju.

Iepriekš valdība, veidojot šā gada budžetu, prognozēja iekšzemes kopprodukta (IKP) kritumu par 5%, bet bezdarbu — 8% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem. Tagad prognozes ir pārskatītas un IKP kritums tiek lēsts 12% apjomā, bet bezdarbs — 12,7% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita.

Patlaban 2009. gada budžetā paredzēts deficīts 705,7 miljonu latu jeb 4,7% apmērā no Latvijas iekšzemes kopprodukta. 2009. gada valsts budžeta ieņēmumi plānoti 4,407 miljardu latu apmērā, savukārt izdevumi — 5,112 miljardu latu apmērā.

Latvijai izmaiņas budžetā jāsaskaņo ar Starptautisko Valūtas fondu, jo tā saņēmusi starptautisko finanšu atbalstu 7,5 miljardu eiro apmērā.