Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ķuzis: situācija ar laupīšanām nav tik drūma, kā to ataino

Lai arī vai ikdienas var dzirdēt pa kādai laupīšanai, kas nereti notiek bruņotā veidā, statistika un Rīgas reģiona kriminākpolicijas sniegtā informācija liecina, ka laupīšanas pirms desmit gadiem bijušas daudz vairāk un nežēlīgākas.

Rīgas reģiona kriminālpolicijas priekšnieks Ints Ķuzis aģentūrai BNS passtāstīja, ka šogad līdz 20. februārim Rīgas pilsētā un rajonā notikušas 178 laupīšanas. To skaits ir apmēram iepriekšējo gadu līmenī, taču ja paskatās uz statistiku pēdējo desmit gadu garumā, aina nav tik drūma kā tiek dažkārt medijos atainota.

Tā 1999. gadā kopumā Rīgas pilsētā reģistrētas 1751 laupīšana, 2000. gadā notikušas 2170 laupīšanas, bet 2001. gadā 2185 laupīšanas. Nākamajos gados laupīšanu skaits līdz pat 2007. gadam stabili pārsniedz pusotru tūkstoti, līdz aizpērn galvaspilsētā tiek reģistrētas 956, bet pērn tikai 864 laupīšanas.

Lai arī tagad ik pa laikam izskan informācija par vardarbīgām laupīšanām, pirms desmit gadiem, kā jau liecina statistika aina bijusi pavisam drūma — Ķuzis atceras, ka 1999. gadā cilvēki burtiski uz ielas nosisti dēļ neliela laupījuma.

«Mēs esam aizmirsuši tos gadus», sacīja Ķuzis atceroties 1999. gadu, kad atnākot strādāt uz Rīgas Kriminālpoliciju sastapies ar laupīšanu vilni. «Tas bija ārprāts — cilvēkus sita nost uz ielām piecu latu dēļ ».

Kā ticamāko iemeslu, kamdēļ vismaz presē un iedzīvotāju vidū pašlaik tiek bieži pieminētas laupīšanas un kā no tām izvairīties, Ķuzis skaidro ar to, ka iepriekšējos gados par šādiem noziegumiem netika daudz runāts, taču tagad policija visai bieži medijiem sniedz informāciju par šādiem noziegumiem. «Tagad mēs par to runājam un akcentējam gandrīz par katru laupīšanu.»

Turklāt policijas amatpersona pieļauj, ka mediji atspoguļojot šos noziegumus situāciju mēģina visai bieži dramatizēt. Ķuzis nešaubās, ka iepriekšminētā statistika ir objektīva, jo tie nav noziegumi, kuros cietušie izvairās doties uz policiju — tas ir smags noziegums un neviens necenšoties to slēpt.

Lai arī pērnā gada laupīšanas statistika salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem runā par labu sabiedrības drošībai, Ķuzis uzsver, ka policija joprojām ir modra, jo pēdējā laikā notvertie noziedznieki ir recidīvisti, kas cietumā nav labojušies un turpina virzīties par noziedzības ceļu.

To, ka policijai un sabiedrībai jābūt modrai Ķuzis min piemēru — 2007. gadā, kad krīze vēl nebija un valdījusi diezgan liela pārticība policija notvēra tā dēvēto Kronpuša bandu, kuras locekļi pastrādāja vairākas ielu laupīšanas, no kurām dažas cietušajiem beidzās ar smagu miesas bojājumu nodarīšanu. Tagad bandas locekļiem pirmā instance piespriedusi ilgus cietumsodus.

Tāpat kriminālpolicijas priekšnieks pieļauj, ka tie aizdomās turētie, kam piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi var neapzināties par draudošo cietumu, bet brīvībā turpina nodarboties ar laupīšanām. «Es šaubos, ka viņš atteiksies no iespējas veikt jaunu noziegumu».

Vaicāts kamdēļ, tad visiem aizturētajiem netiek noteikts apcietinājums, Ķuzis atbild, ka izolatori un cietumi jau pamazām kļūst pilni un policija apzinās, ka viņu uzturēšanā šajos taupības apstākļos ir jāiegulda nodokļu maksātāju nauda.

Turpinot runāt par laupīšanām Ķuzis atklāj, ka bruņotas laupīšanas attiecībā uz tirdzniecības objektiem parasti tiek izdarītas vietās, kur pieejama skaidra nauda vai dārglietas un kur laupītājs savulaik ir pabijis, piemēram, lombardā, kurā savulaik nodevis zagtu telefonu vai spēļu zāle, kurā cerot uz lielo vinnestu zaudēta nauda.

Tāpat laupīšanas tiek izdarītas veikalos un degvielas uzpildes stacijās. Kā liecina policijas prakse bieži tiek aplaupīti diennakts veikali, kas atrodas kriminogēnā vietā un kuros pēc plkst. 22 neatļauti tirgo alkoholu. «Ap to vietu jau veidojas kriminogēnā vide pati par sevi».

Lai arī sabiedrībā iesakņojies viedoklis, ka laupīšanas bieži notiek uz ielām, Ķuzis saka, ka šādu laupīšanu neesot daudz un ja ir tad pagaidām bez nopietnām veselības sekām cietušajiem. Visbiežāk uz ielas tiek aplaupīti nepilngadīgie, sievietes, īpaši vecāka gadagājuma un iereibuši cilvēki.

Vairākus gadus atpakaļ laupīšanu galvenais motīvs bija nauda, lai iegūtu naudu heroīnam, no kura daudzi kļuva atkarīgi. Šī narkotika ir viena no atkarību visizraisošākām vielām, kuras iespaidā cilvēki kļūst agresīvi.

Tagad motīvs ir līdzīgs — laupa, lai iegūtu naudu narkotikām vai alkoholam, vai arī tiek nolaupītas cigaretes un runas, ka bez darba palikušie cilvēki iet laupīt dēļ pārtikas trūkuma esot muļķības. «Varētu vēl runa būt par zagšanu, bet nav neviena laupīšana, kur noziedznieks ieietu veikalā un paņemtu desu vai maizi». Policija arī nav saskārusies ar nevienu gadījumu, kad laupījumā iegūtā nauda tērēta, piemēram, bērna skolas izmaksām.

Runājot par laupītāju iecienītākajām sirošanas vietām, Ķuzis atbild, ka laupot visos Rīgas reģiona rajonos un kāda vieta ar ielu laupīšanām īpaši neizceļoties. Mierīgāki gan esot tie galvaspilsētas mikrorajoni, uz kuriem tālāk jānokļūst, piemēram, Mežciemu, Ziepniekkalnu, Mežaparku.

Laupītāja arī uzdarbojas kriminogēnā vidē, piemēram, nelikumīgās narkotiku un alkoholu tirdzniecības vietas, vai vietās kur ir lombardi. Arī pie skolām, kur pulcējas nepilngadīgie laupītāji nereti atrod savus upurus.

Policijas prakse liecina, ka nereti laupīšanas notikušas pašu cietušo muļķības dēļ jeb neievērojot piesardzību. Ķuzis iesaka cilvēkiem ievērot piesardzību, piemēram, nakts laikā dodoties mājup ar taksometru nekāpt kvartālu pirms, bet aizbraukt līdz mājas slieksnim, nevis pastaigāties, lai ieelpotu svaigu gaisu.

Jau ziņots, ka policija par nesen notikušo brutālo Siguldas viesnīcas aplaupīšanu aizturējusi divus narkomānus. Viens no uzbrucējiem ar steku nežēlīgi piekāvis viesnīcas darbinieci. Narkomāni nolaupīja seifu, kases aparātu, kopētāju, datoru un darbinieces personiskās mantas. Kopējā nolaupīto mantu vērtība bijusi aptuveni 3500 latu.

Februārī Rīgā aizturētas divas grupas septiņu personu sastāvā, kuru dalībnieki kopumā izdarījuši nepilnas 20 laupīšanas. Par upuriem pārsvarā izvēlēti nepilngadīgie un sievietes, kurām draudēts ar nazi.

Par triju līdzīgu noziegumu pastrādāšanu februāra sākumā aizturēta laupītāju grupa triju cilvēku sastāvā, kas diennakts tumšajā laikā aplaupīja garāmgājējus, nodarot viņiem dažāda smaguma miesas bojājumus. Vienam no cietušajiem ar nazi nodarīti smagi miesas bojājumi, pārējās laupīšanās upuri vienkārši piekauti. Aizdomās turamo vecums ir 17–18 gadu, visi trīs lieto narkotiskās vielas, kā arī bijuši agrāk tiesāti.

Savukārt Rīgas rajona Mārupes pagastā uz neapdzīvota ceļa pērnā gada nogalē notika bruņots uzbrukums inkasācijas firmas «G4S Cash Services Latvia» («G4S Latvia») automašīnai un tika nolaupīti aptuveni 150 tūkstoši latu. Viens inkasents tika nogalināts, bet otrs smagi savainots.

Uz aizdomu pamata par nozieguma izdarīšanu aizturētas trīs personas — 1977. gadā dzimušais sašautais inkasents un bijušie policijas darbinieki — 1973. gadā dzimušais bijušais kriminālpolicists, kas tiek uzskatīts par nozieguma organizētāju, un viņa 1978. gadā dzimusī sieva, kura strādāja par izmeklētāju un noziegumā sniedza atbalstošas funkcijas.