Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Obama: ASV karaspēks nav ieinteresēts palikt Afganistānā

ASV nav nolūka saglabāt «ilgtermiņa» militāro klātbūtni Afganistānā, neskatoties uz plāniem nosūtīt papildspēkus uz šo kara plosīto valsti, piektdien paziņoja prezidents Baraks Obama.

«Viena no lietām, kuru, manuprāt, mums jāizskaidro Afganistānā, ir tas, ka mums nav ieinteresētības vai centienu palikt tur ilgu laiku,» intervijā sabiedriskās televīzijas kanālam PBS sacīja Obama.

«Kā jūs zināt, Afganistānai ir sena pretošanās vēsture tiem, kuri tika uzskatīti par okupācijas spēkiem, un mums jāpatur prātā šī vēsture, kad mēs domājam par savu stratēģiju,» uzsvēra prezidents.

Kā ziņots, piektdien Obama paziņoja par ASV kaujas vienību izvešanu no Irākas līdz 2010.gada 31.augustam, taču aptuveni 35 līdz 50 tūkstoši karavīru paliks valstī ilgāk, lai atbalstītu Irākas valdību un drošības spēkus.

Uzstājoties ar runu Kempledžoinas jūras kājnieku bāzē Ziemeļkarolīnā, Obama norādīja, ka «Irāka vēl nav droša» un ka priekšā vēl gaidāmas grūtas dienas.

Vienlaikus prezidents uzsvēra, ka administrācija plāno pilnīgu karaspēka izvešanu no Irākas pabeigt līdz 2011.gada nogalei.

Irākas karš bija milzīgs slogs ASV budžetam, un līdz šim tas prasījis aptuveni 4250 amerikāņu karavīru dzīvības.

«Esmu izvēlējies grafiku, kas mūsu kaujas brigādes aizvāks nākamo 18 mēnešu laikā. Ļaujiet man sacīt tik atklāti, cik varu - līdz 2010.gada 31.augustam mūsu kaujas misija Irākā būs pabeigta,» sacīja Obama.

Viņš tomēr piebilda, ka aptuveni 35 līdz 50 tūkstoši amerikāņu karavīru paliks Irākā, lai turpinātu Irākas armijas un policijas apmācību, apsargātu civilo atjaunošanas darbu objektus un īstenotu ierobežotas pretterorisma operācijas.

Patlaban Irākā atrodas 142 000 ASV karavīru un aptuveni tikpat daudz civilo līgumstrādnieku.

«Saskaņā ar karaspēka statusa līgumu ar Irākas valdību es plānoju visus ASV karavīrus no Irākas izvest līdz 2011.gada beigām,» turpināja prezidents.

Obamas lēmumu Irākas stabilitātes uzturēšanai atstāt ievērojamus spēkus atzinīgi novērtējuši republikāņu pārstāvji Kongresā, tostarp arī bijušais kandidāts uz prezidenta amatu Džons Makeins, taču atsevišķi demokrāti pauduši viedokli, ka to karavīru skaits, kurus iecerēts atstāt Irākā, ir pārāk liels.

Iepriekš Obama telefoniski sazinājās ar Irākas premjerministru Nuri al Maliki un bijušo ASV prezidentu Džordžu Bušu, lai informētu viņus par savu lēmumu, vēsta Baltais nams.