Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ieslodzītais par būvdarbos gūtu traumu prasa 302 000 latu

Ieslodzītais Viktors Andruks vērsies tiesā pret Olaines cietumu un SIA «Baltijas projektu birojs», prasot piedzīt 302 000 latu atlīdzību par miesas bojājumiem, ko viņš esot guvis, soda izciešanas laikā veicot būvdarbus cietuma teritorijā, kā arī kompensēt viņam ārstēšanās izdevumus un samaksāt varbūtējo neiegūto peļņu.

Prasības pieteikumā Andruks norādījis, ka miesas bojājumi radušies, viņam būvdarbu laikā nokrītot no vairāku metru augstuma. Viņš iepriekš esot brīdinājis atbildētājus par iepriekš gūtu mugurkaula traumu, taču 2005.gada vasarā cietuma administrācija norīkojusi viņu veikt celtniecības darbus cietuma teritorijā, kurus koordinējis «Baltijas projektu birojs».

Tādējādi Andruks bijis «spiests veikt smagu fizisku darbu neapmierinošos darba apstākļos un neievērojot darba drošības prasības».

Olaines cietuma administrācija un «Baltijas projektu birojs» gan paskaidrojumos tiesai norādījuši, ka Andruka prasību neatzīst.

Tiesai iesniegtajos paskaidrojumos cietuma administrācija norādījusi, ka prasītājs ieslodzījuma vietā atrodas no 2005.gada 21.februāra, pirms iestāšanās cietumā viņam veikta medicīniskā apskate, veselības stāvoklis atzīts par apmierinošu, lai gan konstatēta kāda hroniska kaite.

Andruks arī regulāri vērsies cietuma medicīnas daļā ar dažādām sūdzībām, bet no ārstēšanās Latvijas Centrālcietuma slimnīcā vienmēr kategoriski atteicies, pats pēc saviem ieskatiem ārstējies dažādos veselības centros, bez nosūtījumiem uz konkrētām fizioprocedūrām.

Tāpat cietuma administrācija norādījusi, ka prasītāja izklāstītie fakti uzskatāmi par nepatiesiem, jo viņam nav specialitātes un ar «Baltijas projektu biroju» nav ticis noslēgts darba līgums. Atbilstoši Latvijas Sodu izpildes kodeksam Andruks ticis nodarbināts cietuma un teritorijas labiekārtošanas darbos, tostarp celtniecības objektā būvgružu novākšanā un palīgdarbos, bez samaksas un ne vairāk kā divas stundas dienā.

Nekādu medicīniska rakstura attaisnojošu iemeslu atbrīvošanai no darba nebija, norādījusi administrācija. Paskaidrojumos norādīts, ka prasītājs regulāri nav ieradies uz dažādu ārstniecības iestāžu nozīmētajām procedūrām un viņš bez tiesiska pamata grib iegūt līdzekļus hronisko kaišu ārstēšanai, kuras nevar uzskatīt par darba traumām.

Savukārt Andruks prasībā norādījis, ka pēc traumas gūšanas viņu apsekojuši dažādu slimnīcu mediķi, nosakot diagnozi un informējot, ka nepieciešamie ārstēšanās izdevumi būs 500 latu. Atbildētāji esot ignorējuši viņa lūgumus sniegt finansiālu palīdzību.

Prasības pieteikumā norādīts, ka arī citi ieslodzītie darbā guvuši traumas un «atbildētāji apmaiņā pret klusēšanu piedāvājuši prasītājam apmaksāt ārstēšanās izdevumus, bet tas nav darīts».

Prasībā lūgts atmaksāt zaudējumus par miesas bojājumu nodarīšanu - 150 000 latu, varbūtējo nesaņemto peļņu 100 000 latu, zaudējumus par morālo kaitējumu - 50 000 latu, kā arī atmaksāt ārstēšanās izdevumus 2000 latu.

Rīgas apgabaltiesa, kas Andruka prasību izskatīja 2007.gada rudenī, to noraidīja. Spriedums tika apstrīdēts Augstākajā tiesā, kas savu spriedumu paredzējusi pasludināt 12.martā, aģentūru LETA informēja tiesas preses sekretāre Linda Priedīte.