Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lembergu arestētā manta nodota Meroni glabāšanā

Apsūdzētajam Ventspils mēra Aivara Lemberga dēlam Anrijam Lembergam un viņa ģimenei piederošo mantu, kurai sakarā ar Rīgas apgabaltiesā izskatāmo kriminālprocesu uzlikts arests, prokuratūra nolēmusi nodot glabāšanā Šveices advokātam Rūdolfam Meroni, kam šajā pašā lietā piešķirts liecinieka statuss un pret ko, pēc Anrija Lemberga pieteikuma, Ventspils tiesā sākts privātais kriminālprocess par goda aizskaršanu un neslavas celšanu.

To pirmdien Rīgas apgabaltiesā notikušajā tiesas sēdē paziņoja Anrija Lemberga advokāts Aldis Alliks, norādot, ka Meroni glabāšanā un pārvaldībā prokuratūra uzticējusi dažādus arestētus vērtspapīrus un akcijas, kas kopumā veido 32 mantas vienības.

Anrija Lemberga aizstāvība uzskata, ka prokuratūrai nevajadzēja šo mantu nodot glabāšanā Šveices advokātam, bet gan uzticēt kādam kompetentam Latvijā strādājošam speciālistam. Tostarp aizstāvība uzsvēra, ka par arestētās mantas pārvaldīšanu valstij jāmaksā un konkrētajā gadījumā Šveicē šie pakalpojumi noteikti izmaksājot dārgāk nekā Latvijā. Uzticot mantas glabāšanu Meroni, valsts apsūdzība aizstāvības ieskatā esot arī diskreditējusi šo personu kā liecinieku.

Advokāts Alliks tiesai pieteica lūgumu atcelt prokuratūras lēmumu par arestētās mantas nodošanu glabāšanā Meroni un uzticēt minēto īpašumu VAS «Latvijas Hipotēku un zemes banka» pārraudzībā.

Alliks pirmdien tiesai arī lūdza grozīt viņa klientam piemērotos drošības līdzekļus. Patlaban Anrijam Lembergam kā drošības līdzekļi noteikti uzturēšanās noteiktā dzīvesvietā, aizliegums tuvoties un kontaktēties ar sešām konkrētām personām, kā arī aizliegums izbraukt no valsts bez procesa virzītāja atļaujas.

Advokāts norādīja, ka minētajiem pirmstiesas izmeklēšanas laikā noteiktajiem drošības līdzekļiem nu ir zudis piemērošanas pamats. «Uzskatām, ka pašreiz spēkā esošie drošības līdzekļi ir nesamērīgi iejaukušies Anrija Lemberga dzīvē,» sacīja Alliks, lūgdams tos grozīt pret sūtījumu saņemšanas adreses paziņošanu.

Kāda cietušā pārstāvim Andrejam Elksniņam tiesas sēdē radās jautājums, kā advokāti šajā lietā var realizēt aizstāvību, ja viņu klientiem, kuri nonākuši apsūdzēto statusā, nav skaidra pati apsūdzība. Tiesa norādīja, ka apsūdzēto oficiālā attieksme pret viņiem inkriminētajiem noziegumiem tiks pausta vien tad, kad būs sākta tiesas izmeklēšana un prokuratūras pārstāvji procesa dalībniekus ar apsūdzības būtību būs iepazīstinājuši.

Kad tiesa par Anrija Lemberga aizstāvju lūgumiem atļāva izteikties citiem procesa dalībniekiem, izskanēja vairāki viedokļi par to, ka lietas izskatīšanā nepieciešams dažu dienu pārtraukums, lai varētu sagatavot savu viedokli par pieteiktajiem lūgumiem. Uz nepieciešamību dot papildu laiku savas pozīcijas sagatavošanai tiesā norādīja gan apsūdzētais Aivars Lembergs, gan advokāts Raimonds Krastiņš, gan arī valsts apsūdzības pārstāvji.

Tiesa krimināllietas izskatīšanā pasludināja pārtraukumu līdz ceturtdienai, 5. martam, plkst. 11. Nākamajā tiesas sēdē procesa dalībnieki būs gatavi izteikties par Anrija Lemberga aizstāvju pieteiktajiem lūgumiem.

LETA jau ziņoja, ka iepriekšējā tiesas sēde šajā lietā notika 20. februārī, kad tiesa nolēma noraidīt apsūdzētā uzņēmēja Anša Sormuļa lūgumu atcelt viņam piemērotos drošības līdzekļus — aizliegumu tuvoties un kontaktēties ar noteiktām personām, kā arī aizliegumu izbraukt no valsts bez procesa virzītāja atļaujas. Citi jautājumi iepriekšējā tiesas sēdē netika lemti.

Sākotnēji Rīgas apgabaltiesa bija plānojusi līdz tiesas izmeklēšanas sākšanai piesakāmos lūgumus attiecībā uz katru procesa dalībnieku izskatīt atsevišķi, taču vēlāk tā nolēma vispirms uzklausīt lūgumus no visiem procesa dalībniekiem un tikai pēc tam tos vērtēt. Tomēr Sormuļa lūgumu tiesa pēc viņa advokātes Sandras Slejas lūguma izskatīja paātrināti, jo no tā bija atkarīgs, vai Sormulis varēs pilnvērtīgi apmeklēt 21. februārī notikušās uzņēmēja Krista Skujas bēres.

Tiesa pagaidām nav lēmusi par nevienu citu apsūdzēto un viņu aizstāvju pieteikto lūgumu, kopš tika paziņots lēmums, ka Aivara Lemberga noraidījums prokuroriem netiek pieņemts.

Kā ziņots, Aivars Lembergs 16. februārī pieteica noraidījumu prokuroriem Jurim Jurisam, Ilgai Paeglei un Jānim Ilsteram, pret kuriem viņš tiesā iesniedzis civilprasību. Tiesa viņa noraidījumu nepieņēma.

Krimināllietā tiesas izmeklēšana pagaidām vēl nav sākta. Tiesa uzklausa procesa dalībnieku lūgumus.

Aivars Lembergs uzskata, ka šī krimināllieta būtu jānosūta atpakaļ prokuratūrai, lai augstāka amata prokurors novērš tajā esošās nepilnības, jo tiesai nodotajos un vēlāk apvienotajos kriminālprocesu materiālos, kas tagad Rīgas apgabaltiesā tiek izskatīti vienā tiesvedībā, vairākās vietās esot atsauces uz dažādiem protokoliem un pielikumiem, kas lietā neesot iekļauti. Lietā esot arī kāda dokumenta tulkojums, kas neatbilstot oriģinālvalodai, savukārt minēto nepilnību dēļ Ventspils mēram esot neiespējami orientēties tiesā izskatāmās lietas materiālos un viņš nevarot «veidot tālāk savu aizstāvības pozīciju».

Savukārt valsts apsūdzības pārstāvji uzskata, ka lietu nodot atpakaļ prokuratūrai nevajagot, jo tajā esot visi Kriminālprocesa likumā minētie galvenie elementi, kuriem jābūt iekļautiem lietas materiālos, lemjot par kriminālprocesa nodošanu tiesai.

Anrijs Lembergs tiesai pieteicis lūgumu atlikt lietas izskatīšanu līdz aprīļa vidum sakarā ar to, ka viņš nav pilnībā iepazinies ar lietas materiāliem. Tā kā prokuratūra tiesai pērn nodeva divus kriminālprocesus, bet tiesā tie tagad tiek izskatīti vienā tiesvedībā, Anrijs Lembergs ir lūdzis laiku, lai iepazītos ar tā procesa materiāliem, kurā apsūdzību prokuratūra bija uzrādījusi vienīgi viņa tēvam.

Prokuratūra lūgumam par tiesas atlikšanu neiebilst, vienīgi tā uzskata, ka Anrijam Lembergam šā mērķa īstenošanai pietiktu ar vienu mēnesi.

Gan Aivars Lembergs, gan viņa advokāte Irina Kauke tiesai norādījusi, ka krimināllietā par cietušo atzītais uzņēmējs Ainārs Gulbis, aizstāvības ieskatā, tomēr nebūtu atzīstams par cietušo, jo akcijas, kuras no viņa saskaņā ar apsūdzību esot izspiedis Aivars Lembergs, neesot piederējušas Gulbim, bet gan juridiskai personai. Tas, pēc Aivara Lemberga teiktā, izrietot no lietas materiāliem.

Cietušo pārstāvji gan domā pretēji. Viņu ieskatā, Gulbim ir tiesības uz cietušā statusu šajā lietā.

Izsakoties par Lemberga pieteikto lūgumu nosūtīt lietu augstāka amata prokuroram nepilnību novēršanai, cietušo pārstāvji norādīja, ka tas nebūtu nepieciešams, jo minētās nepilnības varēšot novērst arī iztiesāšanas gaitā. Sormuļa advokāte Sleja ir pieteikusi lūgumu uzlikt prokuratūrai par pienākumu atļaut viņai iepazīties ar kādu citu kriminālprocesu, lai uzzinātu, kuri no tajā atrodamajiem materiāliem varētu kalpot kā pierādījumi patlaban tiesā izskatāmajā krimināllietā. Tāpat lūgts iepazīties arī ar arhīva materiāliem. Šim viedoklim pievienojies arī Aivars un Anrijs Lembergi.

Prokuratūras pārstāvji gan uzskata, ka Sleja nav rūpīgi iepazinusies ar lietas materiāliem, jo viņas nosauktie dokumenti atrodoties lietā.

Ventspils mēram kopš pērnās vasaras ir otrās grupas invaliditāte, tāpēc viņam rūpīgi jāievēro ārsta noteiktais ārstēšanās plāns, kā dēļ tiesas sēdes Rīgā viņš varēšot apmeklēt vienīgi katru otro dienu un, vēlams, ne ātrāk par plkst. 12. Tiesa šo lūgumu pēc būtības vēl nav izlēmusi, bet tā ir gatava sēdes nenozīmēt ātrāk par plkst. 11.

LETA jau ziņoja, ka šajā tiesvedībā saskaņā ar tiesneša Borisa Geimana lēmumu apvienoti divi kriminālprocesi, kurus prokuratūra tiesai nodeva pagājušā gada otrajā pusē.

Aivaru Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam sakarā ar dienesta stāvokli ir aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem.

Ventspils mērs atzinis, ka neizprot viņam uzrādīto apsūdzību, tomēr viņš to noliedz.