Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Slakteris ES fondu apguvi vērtē pozitīvi

Finanšu ministrs Atis Slakteris (TP) otrdien Ministru kabineta sēdē iepazīstina valdību ar Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu (SF) un Kohēzijas fonda (KF) apguves gaitu līdz 2008. gada beigām, kā arī ar priekšlikumiem par ES fondu vadības un uzraudzības sistēmas vienkāršošanu un atvieglotu projektu iesniegumu vērtēšanas kritēriju un aktivitāšu regulējošo normatīvo aktu saskaņošanu.

Ministrs norāda, ka Latvija 2007.–2013. gada plānošanas periodā pieejamo līdzekļu apguvi sākusi veiksmīgi, portālu «Apollo» informēja Finanšu ministrijā (FM).

Trīs ES fondu darbības programmās apstiprināti projekti par 673,4 miljoniem latu, kā arī noslēgti līgumi par 621,4 miljoniem latu jeb 16,7% no Latvijai kopējā publiskā finansējuma. Ņemot vērā Igaunijas sasniegto rezultātu 11,7% apmērā, bet Lietuvas progresu 6,4% apmērā, Latvija izvirzās Baltijas valstu līdera pozīcijās, norāda FM.

2008. gada beigās noslēgusies visu 2004.–2006. gada perioda struktūrfondu (Eiropas Reģionālās attīstības fonda, Eiropas Sociālā fonda, Lauksaimniecības un Zivsaimniecības fonda) projektu īstenošana. Līdz 31. decembrim struktūrfondu finansējuma saņēmējiem kopā bija izmaksāti 437,5 miljoni latu jeb 99,5% no kopējā pieejamā finansējuma.

Līdz 2009. gada 1. februārim kopējais izmaksu apjoms jau pārsniedz 100%, uzsver FM. Eiropas Komisijā (EK) deklarēti SF izdevumi 389,5 miljonu latu apmērā jeb 88,6% no kopējā valstij piešķirtā finansējuma. Salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni deklarētais struktūrfondu finansējuma apjoma pieaugums ir 74,6 miljoni latu jeb 16,9% no kopējā finansējuma.

Salīdzinot Latvijai piešķirtā struktūrfondu finansējuma apguvi ar kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju, Slakteris uzsver, ka attiecībā uz 2004.–2006. gada periodu visas trīs Baltijas valstis sasniegušas līdzīgus rezultātus. Lietuvā un Igaunijā no EK valsts budžetā apmaksātais struktūrfondu apjoms sasniedz  95% no kopējā SF finansējuma, savukārt Latvijā — 91,7%. Turpretim salīdzinot KF apguves statusu Baltijas valstīs, Latvijas budžetā no EK līdz gada beigām veikts vislielākais līdzekļu atmaksu apjoms — 69,7% no kopējā valstij pieejamā finansējuma, Lietuvā — 67,9% apmērā un Igaunijā — 67,1% no kopējā pieejamā KF finansējuma.