Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aģentūrai LETA aprit 90 gadi

Trešdien nacionālajai ziņu aģentūrai LETA apritēs 90 gadi, portālu «Apollo» informēja LETA pašreklāmas un mārketinga speciāliste Kate Mažāne.

Aģentūras pirmsākumi datējami ar 1919. gada 4. martu, kad Latvijas Pagaidu valdības Ministru prezidents Kārlis Ulmanis izdeva rīkojumu par Latvijas preses biroja izveidi, uz kā bāzes gadu vēlāk tika veidota ziņu aģentūra LETA jeb Latvijas Telegrāfa aģentūra.

Jubilejas dienā LETA ikvienam, kas aizpildīs viesa pieejas pieteikumu, dāvās brīvu pieeju ziņu pakalpojumiem līdz pat marta beigām.

«Mēs vēlamies, lai šī diena būtu svētki ne tikai mums, bet arī visiem tiem cilvēkiem, kam informācija ir būtiska un nepieciešama ikdienas vērtība,» norāda aģentūras LETA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Barkāns.

Jubilejas dienā, 4. martā, plkst. 14 pie LETA vēsturiskās ēkas Palasta ielā 10 Vecrīgā tiks atklāta piemiņas plāksne tās pirmajam direktoram Rihardam Bērziņam, kas pazīstams ne tikai kā pirmās Latvijas ziņu aģentūras dibinātājs, bet arī kā literāts un aktīvs sabiedriskais darbinieks.

«Riharda Bērziņa ieguldījums Latvijas valsts un mediju vēsturē ir neatsverams, jo, pateicoties viņam, par notikumiem Latvijā uzzināja pārējā pasaule, bet latviešu prese ieguva piekļuvi operatīvai informācijai no Rietumiem,» uzsver Barkāns.

1921. gadā Bērziņam izdevās noslēgt līgumu ar lielu pasaules aģentūru grupu, kuras priekšgalā bija «Reuters» («Reuters Limited»), «Havasa» («Agence Havasa») un «Volfa» («Continental–Telegraphen Bureau») aģentūras. Ar pieeju Rietumu telegrāfa informācijai latviešu presē sākās jauns laikmets.

Literātu aprindās Bērziņš zināms ar pseidonīmu Rihards Valdess, sarakstījis romānus «Devītais vilnis», «Jūras vilki», noveļu krājumu «Traģēdija uz jūras» u. c. LETA izdotajam «Ilustrētam Žurnālam» Bērziņš rakstīja recenzijas par teātra un baleta izrādēm, aprakstus par mākslu un latviešu māksliniekiem. Viņš arī daudz strādāja kā tulkotājs, izmantojot savas valodu zināšanas.

www.leta90.lv