Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

PMLP var nākties atlaist 67% darbinieku

Piepildoties «ļaunākajām prognozēm» saistībā ar plānoto budžeta samazinājumu, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP) varētu nākties atlaist no darba aptuveni divas trešdaļas jeb 67% savu darbinieku, kā arī slēgt teritoriālās klientu apkalpošanas nodaļas, pašreizējās 31 nodaļas vietā visā Latvijā atstājot tikai piecus pārvaldes reģionālos centrus, aģentūra LETA uzzināja PMLP.

Tā kā PMLP nav to Iekšlietu ministrijas (IeM) sistēmas iestāžu skaitā, uz kurām attiektos februāra beigās valdībā pieņemtais lēmums atcelt prasību gada pirmajā ceturksnī veidot 10% finanšu rezervi, pārvaldei nekavējoties jārod iespēja samazināt atalgojuma fondu par 10% jeb 385 930 latiem, savukārt, lai samazinātu atalgojuma fondu par minēto summu, būtu jāatlaiž no darba 130 cilvēki jeb katrs piektais PMLP darbinieks no 581 patlaban pārvaldē strādājošā, aģentūrai LETA skaidroja PMLP Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Laura Karnīte.

«Vēl drūmākas ir aplēses gadījumam, ja piepildās prognoze par nepieciešamību martā plānotajos budžeta grozījumos mehāniski samazināt valsts iestāžu izdevumus par 20%, jo tas nozīmētu 0,7 miljonus [latu] mīnusā, taču, lai iegūtu šādu summu, būtu jāatlaiž kopumā 260 pārvaldes darbinieku,» norādīja Karnīte.

Ja nāktos īstenot abus minētos pasākumus, PMLP budžets saruktu par   1 080 625   latiem, kā dēļ pārvaldē no darba būtu jāatlaiž 390 jeb 67% darbinieku. Tādējādi būtu jāslēdz arī PMLP teritoriālās nodaļas, kas patlaban ir 31, atstājot tikai piecus reģionālos centrus Rīgā, Vidzemē, Zemgalē, Kurzemē un Latgalē, līdz ar to, lai, piemēram, saņemtu pasi, iedzīvotājiem nāktos mērot vairāku simtu kilometru lielus attālumus.

PMLP vadība ir nobažījusies, ka tādējādi pazeminātos arī pārvaldes sniegto pakalpojumu pieejamība un kvalitāte - palielinātos rindas un slodze, kā dēļ atkal nāktos atjaunot iepriekšējo pierakstu, kas nozīmē, ka cilvēki nevarētu pakalpojumus saņemt uzreiz, bet nāktos gaidīt rindā ilgāku laiku.

Kā aģentūrai LETA norādīja Karnīte, tādā gadījumā PMLP nespētu pildīt arī Eiropas Savienības un starptautiskās saistības migrācijas, bēgļu un patvēruma meklētāju jautājumos, it īpaši, ņemot vērā prognozi par iespējamu gan legālās, gan nelegālās migrācijas pieaugumu. Apdraudējums rasots arī Iedzīvotāju reģistra un citu PMLP uzturēto datubāzu, piemēram, Vēlētāju reģistra, darbībai, jo trūkst gan līdzekļu, gan darbinieku to uzturēšanai.

Tostarp joprojām nav atrisināts jautājums par līdzekļu trūkumu pasu grāmatiņu iegādei, kā dēļ gada beigās to varētu pietrūkt.

Patlaban kā viens no iespējamiem risinājumiem, lai kompensētu 10% budžeta līdzekļu iesaldēšanu un izvairītos no masveida darbinieku atlaišanas, PMLP tiek izvērtēta iespēja pāriet uz septiņu stundu darbdienu, kas nozīmē arī attiecīgu atalgojuma samazinājumu. Aplēses liecina, ka, nosakot septiņu stundu darbadienu no 1.aprīļa, pārvalde varētu iegūt nepieciešamos 10% jeb 385 000 latu, tādējādi pietiktu līdzekļu atalgojuma izmaksai līdz gada beigām un neviens darbinieks nebūtu jāatlaiž.

Tāpat PMLP tiek veiktas aplēses, kādu ietaupījumu dotu nepilna darba laika noteikšana pensijas vecumu sasniegušajiem darbiniekiem, taču šādu darbinieku skaits pārvaldē ir salīdzinoši neliels.

Tomēr, kā atzīmēja Karnīte, šajā gadījumā būtu atrasta iespēja tikai 10% līdzekļu ietaupījumam, taču, ja budžetu samazinās arī vēl par 20%, tiks veikti «daudz radikālāki pasākumi», kas atstās negatīvas sekas uz PMLP sniegto pakalpojumu pieejamību un kvalitāti, kā arī pārvaldes funkciju izpildi.