Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dombrovskis piedāvā valsts pārvaldē samazināt algu fondu par 10%

Viens no veidiem valsts budžeta izdevumu samazināšanai varētu būt algu fonda samazinājums visām valsts pārvaldes institūcijām par 10%, to šodien žurnālistiem pēc tikšanās ar jaunveidojamās valdības koalīcijas partneriem sacīja Ministru prezidenta amata kandidāts Valdis Dombrovskis (JL).

Plānots samazināt algu fondu proporcionāli visām valsts pārvaldes iestādēm par 10%, un algu samazinājums skars arī nozares, kurās līdz šim algas samazinātas mazāk.

Tostarp pieļaujams, ka, piemēram, vispārējā izglītībā nodarbinātajiem skolotājiem, kuriem līdz šim netika tik ļoti samazinātas algas, tagad vidējās darba samaksas samazināšana notiks par 15%.

Iecerēts, ka, samazinot algu fondu, proporcionāli vairāk jāsamazina lielās algas. Savukārt, ja kādas nozares ministrs nāks klajā ar ierosinājumu samazināt darbinieku skaitu, tad proporcionāli mazāk jāsamazina attiecīgās valsts pārvaldes pamatfunkciju veicēju darbinieku skaits.

Jāatceļ arī līdzšinējā premjerministra Ivara Godmaņa (LPP/LC) noteiktais algas slieksnis — 360 latu —, uz ko algu samazinājums neattiecās. Tas esot viens no iemesliem, kāpēc Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) uzskata, ka Latvijas un starptautisko institūciju memorandā solītais neesot izpildīts.

Šodien ar nākamo valdību veidojošām politiskajām partijām pārrunāti 2009. gada budžeta grozījumi, kas ietver trīs pamatvirzienus: neatliekamais posms, kas jāveic nekavējoties un par ko iepriekšējā valdība vienojusies ar starptautiskā aizdevuma devējiem, pēc tam jāveic sarunas ar SVF un Eiropas Komisiju par valsts budžeta deficīta apjomu un visbeidzot jāparedz valsts pārvaldes strukturālas izmaiņas, kuru efekts būtu jūtams 2009. gada otrajā pusē un 2010. gadā.

Ja neizdodas panākt vienošanos ar EK un SVF par pieļaujamā valsts budžeta deficīta palielināšanu, tiktu sagatavoti papildu budžeta grozījumi, kas tālāk samazinātu budžeta deficītu līdz Godmaņa valdības parakstītās vienošanās noteiktajam līmenim.

Algu samazinājums, kā arī pārējie taupības pasākumi pirmajā posmā ļaus samazināt valsts budžeta deficītu par 217 miljoniem latu, kas nozīmē valsts budžeta deficītu 8% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP).

Strukturālās reformas skars valsts aģentūru skaita samazināšanu un politizēto valsts uzņēmumu padomju likvidēšanu, kam iepriekšējā valdība neesot gribējusi ķerties klāt, teica Dombrovskis. Paredzēta arī valsts uzņēmumu valdes locekļu atalgojuma samazināšana par vismaz 25%.

Viens no paredzētajiem taupības pasākumiem ir arī pensiju indeksācijas atcelšana.

«Ja būtu jāizvēlas starp pensiju samazināšanu vai sociālās apdrošināšanas iemaksu palielināšanu, tad, iespējams, izvēle būt par labu sociālā nodokļa palielināšanai,» sacīja Dombrovskis, norādot, ka pagaidām šāda alternatīva netiek virzīta.

Taupības pasākumi arī paredz sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes samazināšanu fondēto pensiju shēmā no 8% uz 2%.

Runājot par nodokļu sistēmas izmaiņām, Dombrovskis apliecināja, ka netiks palielināts pievienotās vērtības nodoklis (PVN), jo iepriekšējā palielināšana nav sevi attaisnojusi. Tomēr varētu tikt palielināts akcīzes nodoklis alkoholam un tabakas izstrādājumiem, tāpat varētu tikt ieviests nekustamā īpašuma nodoklis, ko jau virza līdzšinējā valdība, kā arī varētu tikt palielināts nodoklis par dabas resursu izmantošanu un izložu un azartspēļu nodoklis. Plānots ieviest arī kapitāla pieauguma nodokli, arī attiecībā uz spekulatīvajiem darījumiem ar nekustamo īpašumu un uzņēmumu kapitāla daļām.

Lielākā daļa no iespējamām nodokļu izmaiņām varētu notikt 2010. gadā.

Tāpat taupības pasākumi atļautu piešķirt papildus no valsts budžeta 150 miljonus latu Eiropas Savienības fondu projektu līdzfinansējumam.

Paralēli Dombrovskis aģentūrai LETA apliecināja apņēmību izskatīt iespējas iesaldēt vai atcelt liela apjoma valsts būvniecības projektu īstenošanu, par kuriem, kā iepriekš ziņots, jau pieprasījis informāciju Valsts kancelejā. Tomēr, laužot līgumus, jāizvērtē iespējamās sankcijas, sacīja Dombrovskis.

Ministru prezidenta amata kandidāts apliecināja, ka no ministru amatu kandidātiem izskanējuši iebildumi. Līdz pirmdienai visiem lūgts iesniegt priekšlikumus par konkrētiem pasākumiem attiecīgajās nozarēs, kā veikt budžeta samazinājumus.

Dombrovska priekšlikumi taupības pasākumiem ietver arī valsts administratīvā aparāta samazināšanu indikatīvi līdz aptuveni 2006. gada līmenim, arī uz laiku daļēji apturot jaunu darbinieku pieņemšanu, kā arī Aizsardzības ministrijas (AM) izdevumu samazināšanu par četriem miljoniem latu, Ekonomikas ministrijas (EM) izdevumu naftas rezervēm samazināšanu par diviem miljoniem latu, Valsts autoceļu fonda izdevumu samazināšanu un dotācijas lidostai «Rīga» atcelšanu, kas ietaupītu 38 miljonus latu, kā arī Veselības ministrijas (VM) augstākās izglītības un ārstniecības pakalpojumu apmaksas samazināšanu par 25 miljoniem latu.

Plānota mērķdotāciju pašvaldību investīcijām samazināšana par 10 miljoniem latu un mērķdotācijas pašvaldībām — pedagogu algām samazināšana par 45 miljoniem latu, kas atbilst vidējās darba samaksas samazināšanai par 15%.

Paredzēta arī līdzekļu neparedzētiem gadījumiem samazināšana par diviem miljoniem latu, pensiju indeksācijas atcelšana 2009. gadā, kā arī ģimenes valsts pabalsta izmaksa tikai ģimenēm ar ienākumu uz vienu ģimenes locekli mazāku par minimālo algu.

Valsts preču un pakalpojuma iepirkumu apjoms tiks samazināts par 10%, subsīdiju un dotāciju apjoms — par 7%, bet kapitālie izdevumi samazināti par 50%.

Samazinājums neattieksies uz ES fondu līdzfinansējumu, pensijām, iemaksām Eiropas Savienības budžetā (ES), valsts parāda apkalpošanas izdevumiem, valsts budžeta dotāciju Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā, kā arī izdevumiem, kas tiek finansēti no maksas pakalpojumiem un citiem pašu ieņēmumiem.