Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Augulis meklēs iespējas, kā indeksēt pensijas

Labklājības ministra amata kandidāts Uldis Augulis (ZZS) uzskata, ka vēl nav izsmeltas visas iespējas, lai apgalvotu, ka pensiju indeksāciju aprīlī nevar veikt.

Augulis pēc darba grupas sēdes, kurā tika apspriesta valdības deklarācijas labklājības jautājumu sadaļa, norādīja, ka, ja iemaksu likmes samazināšana fondēto pensiju shēmā no 8% uz 2% notiktu jūnijā, tad būtu iespējams aprīlī indeksēt pensijas.

Darba grupas vadītāja Silva Bendrāte (JL) informēja, ka Labklājības ministrijai jāsamazina budžeta izdevumi par 15,8 miljoniem latu, no kuriem aptuveni divu trešdaļu ietaupījums jārod sociālajā budžetā.

Bendrāte arī informēja, ka tikai nākamajā nedēļā būs zināma precīza summa, kāda būtu nepieciešama gadījumā, ja pensijas indeksētu aprīlī, jo indeksācija saistīta ar inflāciju.

Augulis norādīja, ka, ja iemaksu likmes samazināšana fondēto pensiju shēmā no 8% uz 2% notiktu jūnijā, tad valsts budžeta ietaupījums būtu aptuveni 93 miljoni latu, bet, ja likmes samazināšana notiktu jūlijā, tad - 79 miljoni latu. Līdz ar to Augulis uzskata, ka nepieciešams pārliecināt starptautiskā aizdevuma devējus un rast līdzekļus pensiju indeksācijai, kam būtu nepieciešami aptuveni 10 miljoni latu.

«Indeksācija ir par iepriekšējo periodu preču un pakalpojumu sadārdzināšanās kompensēšana,» uzskata Augulis, argumentējot par labu pensiju indeksācijai.

Labklājības ministra amata kandidāts arī norādīja, ka plāno Labklājības ministrijas tēriņu ierobežošanā samazināt darbinieku algas, bet tos neatlaist no darba. Plānots arī samazināt apmaksāto slimības lapu ilgumu no 56 uz 26 nedēļām.

Savukārt bezdarbnieku pabalstu tiek apsvērts piešķirt līdz deviņiem mēnešiem esošā budžeta ietvaros, tas nozīmētu mazāku bezdarbnieku pabalstu, toties ilgāk. Bet saistībā ar «māmiņu algām» būtu jāņem vērā, vai strādājošam vecākam to izmaksāt pilnā apmērā, 25% apmērā vai 50% apmērā, kā arī, iespējams, izvērtēt, vai vecāki strādā pilnu vai nepilnu darba slodzi.

Jau ziņots, ka viens no paredzētajiem Ministru prezidenta amata kandidāta Valda Dombrovska (JL) taupības pasākumiem ir arī pensiju indeksācijas atcelšana.

«Ja būtu jāizvēlas starp pensiju samazināšanu vai sociālās apdrošināšanas iemaksu palielināšanu, tad, iespējams, izvēle būt par labu sociālā nodokļa palielināšanai,» iepriekš sacīja Dombrovskis, norādot, ka pagaidām šāda alternatīva netiek virzīta.

Taupības pasākumi arī paredz sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes samazināšanu fondēto pensiju shēmā no 8% uz 2%.