Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksperti: dzīves līmeņa kritums un cenu lejupslīde uzlabos konkurētspēju

Sabiedrībai jāpieņem straujais dzīves līmeņa kritums Latvijā, savukārt cenu lejupslīde mazinātu spriedzi sabiedrībā un sekmētu valsts konkurētspēju arējos tirgos, uzskata aģentūras LETA aptaujātie eksperti.

Kā aģentūrai LETA prognozēja «Swedbank» vadošais sociālekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš, reālais patēriņš šogad varētu samazināsies par 20% līdz 25%, bet nākamajā gadā vēl par 10%. «Ja sabiedrība nebūs gatava ar to samierināties un ļausies emociju varai, prasot no valsts neiespējamo, vienlaikus tā zaudēs iespēju atjaunot labklājības pieaugumu,» akcentēja eksperts.

Strautiņš prognozē, ka šā gada vidējais cenu līmenis būs ļoti līdzīgs pagājušā gada vidējam līmenim. «Gada beigās cenu līmenis būs zemāks, nekā sākumā, jo pavasarī sāksies ilgstošs deflācijas periods, kas ar uzviju kompensēs gada pirmajos mēnešos notikušo nelielo cenu kāpumu,» norāda Strautiņš.

Strautiņš uzsver, ka nākamgad cenas Latvijā noteikti samazināsies un vidējais cenu līmenis būs zemāks nekā šajā gadā. «Ienākumi «nominālā» izteiksmē samazināsies vēl nedaudz vairāk par 10%. Diemžēl šāds algu un cenu kritums ir nepieciešams, lai Latvija atgūtu starptautisko konkurētspēju,» uzsver Strautiņš.

«Centieniem Latvijā uzturēt ienākumu līmeni, kas tika sasniegts 2007. un 2008. gadā, šobrīd nav ilgtspējīga pamata, jo tādejādi tiktu uzkrāts valsts parāds un bremzēta ārējās konkurētspējas atjaunošanās,» uzsver eksperts. «Jāsamierinās ar ienākumu līmeņa krišanos šobrīd, lai saglabātu iespēju to atkal audzēt nākotnē.»

Kā aģentūrai LETA prognozēja «SEB bankas» galvenais ekonomists Andris Vilks, Latvija šogad pēc dažādiem rādītājiem nonāks 2006. un 2007. gada līmenī. Vairākos segmentos — rūpniecība, būvniecība, nekustamais īpašums — tas būs zemāks.

«Ja nepatikšanas pasaules ekonomikā nākamgad turpināsies, un Latvija nespēs saņemties veikt nepieciešamās strukturālās izmaiņas, griežot izdevumus un aktivizējot ekonomiku, būsim «atsviesti» atpakaļ 2005. un 2006. gada līmenī,» prognozē eksperts.

«Cenu, izmaksu un bezdarba faktors būtiski atslābs, tad sagaidāmais pirktspējas kritums nebūs tik smags slogs sabiedrībai. Savukārt zemākām izmaksām būtu jānodrošina lielāka valsts konkurētspēja,» skaidro Vilks.

Arī korporatīvo finanšu kompānijas «Laika stars» valdes priekšsēdētājs Vadims Jerošenko uzskata, ka, neveicot būtiskas izmaiņas, nekas nemainīsies. «Pašlaik izskatās, ka labākajā gadījumā kādus uzlabojumus Latvijā varētu gaidīt pēc aptuveni četriem gadiem,» prognozēja Jerošenko.