Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksperti: gada inflācija februārī samazinājusies līdz 9,3%

Patēriņa cenas Latvijā februārī, salīdzinot ar pagājušā gada februāri, pieaugušas par 9,3%, liecina biznesa informācijas portāla «Nozare.lv» un aģentūras LETA apkopotās prognozes.

Kā norāda AS «DnB Nord banka» ekonomisko pētījumu grupas speciāliste Ieva Vēja, neskatoties uz akcīzes pacelšanu, mēneša inflācija februārī varētu būt 0,2% līmenī, bet gada inflācija samazināties līdz 8,7%.

Degvielas akcīzes nodokļa paaugstinājumu, kas degvielu sadārdzināja apmēram par 11% un kopējo inflāciju palielināja par kādiem 0,5 procentpunktiem, pilnībā varētu būt kompensējusi cenu samazināšanās apģērbiem un apaviem, pārtikas precēm un atsevišķām pakalpojumu grupām, savukārt alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu akcīzes pacelšanas ietekme uz inflāciju varētu būt mazāk būtiska, uzskata ekonomiste.

AS «SEB banka» galvenais ekonomists Andris Vilks prognozē, ka februārī pret janvāri kopējais cenu līmenis varētu būt palielinājies par 2,5%, savukārt gada inflācija varētu sasniegt 11%. «Diemžēl nodokļu pieaugums sadārdzināja gan preces, gan pakalpojumus. Būtiskākais pieaugums būs degvielai, alkoholam, tabakai, komunālajiem maksājumiem. Mīnusos būs apģērbs un apavi, mājsaimniecības preces, jo tirdzniecībā ir pamatīgs apsīkums,» skaidro eksperts.

Pēc AS «Parex Asset Management» Tirgus analīzes daļas vadītāja Zigurda Vaikuļa aplēsēm patēriņa cenas Latvijā februārī palielinājušās par 1,2%. Ja šī prognoze atbilst realitātei, 12 mēnešu inflācijas līmenis janvārī sarucis līdz 9,7%.

«Mūsu prognozētais februāra inflācijas cipars sanācis diezgan līdzīgs pērnā gada februārī pieredzētajam, tomēr virspuse ir mānīga un situācija ir būtiski mainījusies. Atšķirībā no 2008. gada attiecīgā mēneša, šogad februārī galvenais inflācijas iemesls ir izmaiņas nodokļos — degvielas un alkoholisko dzērienu akcīzes nodokļa palielināšana, kā arī janvārī notikušās tabakas akcīzes nodokļa pacelšanas aizkavētais efekts. Šo abu faktoru ietekme uz cenām, saskaņā arī mūsu kalkulācijām, ir gandrīz 1,5 procentpunkti. Tas nozīmē, ka bez administratīvo faktoru klātbūtnes februārī mēs būtu redzējuši mēneša deflāciju,» skaidro Vaikulis.

Pēc viņa domām, šī gada laikā redzēsim tālāku inflācijas līmeņa pazemināšanos. Uz šādām domām jau ilgstoši vedina ne tikai iekšzemes procesi, bet galvenokārt ārējie faktori — jau iepriekš notikusī resursu un izejvielu būtiskā palētināšanās.

«Degvielas faktors savu partiju jau ir nospēlējis, un tālāku būtisku benzīna un dīzeļa mazumcenas kritumu diez vai ir pamats gaidīt. Taču visa komunālo pakalpojumu kompleksa cenām būtu jāiet lejā un pamatīgi. Tas pats attiecas uz pārtiku — pienu, piena izstrādājumiem, graudu izstrādājumiem. Un daudzos gadījumos tām nevajadzētu būt tikai «atlaidēm» 5–15%apmērā, bet cenu kritumam par vairākiem desmitiem procentu,» uzsver eksperts.

AS «Latvijas Krājbanka» Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe Olga Ertuganova norāda, ka patēriņa kritums un ekonomiskā lejupslīde Latvijā ir galvenie faktori, kas sekmēs gada inflācijas mazināšanos valstī šī gada laikā, gada beigās ļoti iespējams novedot to līdz nullei.

«No vienas puses, cenu samazinājums, kas būs novērojams šogad vairākās grupās, ir ļoti patīkams process katram patērētājam. Tomēr, no otras puses, ņemot vērā, ka šo procesu pavadīs ekonomiskā krīze, pirktspējas samazinājums un labklājības līmeņa kritums, deflācija vairs nešķiet vēlama parādība,» atzīmē analītiķe.

Šā gada sākumā inflācijas samazināšanos ierobežoja nodokļu pieaugums. Akcīzes nodokļa likmju pieaugums būs sekmējis inflāciju arī februārī, kad tā varētu sasniegt 0,9%, salīdzinot ar janvāri, un 9,3%, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu. Tomēr turpmākajos mēnešos atkal varēsim novērot deflāciju, viņa prognozē.

Pēc Rīgas Ekonomikas augstskolas pasniedzēja ekonomista Andra Strazda domām februārī redzēsim tālāku kritumu, neskatoties uz akcīzes nodokļa pieaugumu, jo iekšzemes pieprasījuma samazinājuma ietekme uzņēmumi samazina cenas. Domāju, ka salīdzinot ar pagājušā gada februāri, inflācija būs nedaudz virs 8%.

Kā ziņots, patēriņa cenas Latvijā janvārī, salīdzinot ar pagājušā gada janvāri, pieaugušas par 9,8%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tai skaitā precēm cenas palielinājušās par 8,9%, bet pakalpojumiem — par 12,2%.