Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eksperts: šogad iespējams pašnāvību skaita pieaugums

Šogad Latvijā ir prognozējams pašnāvību skaita pieaugums, sarunā ar aģentūru BNS teica Sabiedrības veselības aģentūras direktora vietnieks zinātnes un pētniecības jautājumos psihiatrs Māris Taube.

Viņš uzsvēra, ka 80% pašnāvības gadījumu pamatā ir depresija, kuras cēloņi bieži vien ir saistāmi ar sociāli ekonomisko apstākļu pasliktināšanos un krīzi. Pēc eksperta domām, arī pērn reģistrētais pašnāvību skaita pieaugums par 15% ir saistāms galvenokārt ar sociāli ekonomiskajiem satricinājumiem, krīzi kreditēšanas jomā.

Eksperts atgādināja, ka izteikts pašnāvību skaita pieaugums Latvijā bija vērojams arī deviņdesmito gadu sākumā, kad arī Latvijas valsts atradās krīzes situācijā. «Kopš 1993.gada bija vērojams stabils pašnāvības gadījumu skaita samazinājums, jo uzlabojās sociāli ekonomiskā situācija, cilvēki sāka dzīvot labāk un bija vērojama zināma stabilitāte,» skaidroja eksperts. Ņemot vērā iepriekšējo gadu pieredzi, arī šogad ir prognozējams pašnāvību skaita pieaugums.

Pēc speciālista uzskata, pašnāvību skaits šajā un nākamajā gadā tomēr nesasniegs deviņdesmito gadu sākuma līmeni, jo pašlaik ir daudz labāk attīstīta sociālās drošības sistēma. «Cilvēki zina, ka, zaudējot darbu viņiem ir iespēja iet un pieteikties bezdarbniekos, saņemt pabalstu,» galveno atšķirību no deviņdesmitajiem gadiem skaidroja Taube.

Viņš norādīja, ka pašnāvības riskam vairāk pakļauti ir vīrieši, kuri pēc darba un ģimenes apgādnieka statusa zaudēšanas parasti krīt dziļākā depresijā. Turklāt vīriešiem biežāk ir raksturīga tendence problēmas paturēt pie sevis un vairīšanās meklēt speciālista palīdzību. Līdzšinējā pašnāvības gadījumu statistika liecina, ka vīrieši pašnāvības izdara vidēji četras reizes biežāk nekā sievietes.

Veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju valsts aģentūras apkopotā statistika liecina, ka pērn Latvijā ir reģistrēti 527 pašnāvības gadījumi, kas ir par 73 vairāk nekā 2007. gadā. Vīrieši pašnāvības izdarījuši vidēji četras reizes biežāk nekā sievietes - 427 no pagājušā gadā reģistrētajām pašnāvībām ir izdarījuši vīrieši.

2009. gada janvārī ir reģistrēti jau 26 pašnāvības gadījumi, no tiem 23 pašnāvības ir izdarījuši vīrieši.

Latvijā patlaban ir ceturtais augstākais reģistrēto pašnāvību skaits Eiropas Savienībā.