Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valdības atkāpšanās dēļ atkal nākas atbalstīt latu

Pagājušajās divās nedēļās Latvijas Banka (LB), pērkot latus, pārdevusi 112,4 miljonus eiro (aptuveni 79 miljonus latu), liecina informācija bankas mājaslapā. Bankas pārstāvis Mārtiņš Grāvītis portālam «Apollo» norādīja, ka tas izskaidrojams ar nenoteiktību, ko radījusi Latvijas valdības demsija.

Pagājušajā nedēļā centrālā banka, pērkot latus, pārdeva 72,4 miljonus eiro (50,9 miljonus latu), savukārt pirms divām nedēļām — 40 miljonus eiro (aptuveni 28,1 miljonu latu).

«Kopš decembra, kad Latvija vienojās par starptautiska aizdevuma kredītlīniju un stabilizācijas programmu, lata kurss turējies prom no svārstību apgabala augšējās malas, pie kuras tirgus dalībniekiem parādās motivācija eiro par latiem pirkt no centrālās bankas,» portālam «Apollo» skaidroja Grāvītis.
 
Lielā mērā iepriekšējo nedēļu norises finanšu tirgos noteikusi valdības atkāpšanās, un ar to saistītā papildus nenoteiktība, un bažas par ekonomikas stabilizācijas programmas izpildi un starptautiskā aizdevuma turpmāku saņemšanu, norādīja Grāvītis. Tāpat LB pārstāvis skaidroja, ka pēc valdības krišanas sekojis Latvijas kredītreitinga kritiens spekulatīvo investīciju kategorijā.

Vienlaikus Grāvītis atzīmēja, ka jau pagājušās nedēļas beigās lata kurss atkal atvirzījās no svārstību apgabala augšējās robežas.

Kopš pagājušā gada decembra LB nopietnas valūtas intervences nebija veikusi.

Kopumā pagājušajā gadā LB, pērkot latus, pārdeva aptuveni 1,4 miljardus eiro (aptuveni miljards latu), savukārt, pērkot eiro, banka pārdeva aptuveni 363 miljonus latu.

Tā kā lati un rezerves ir līdzsvarā, LB var teorētiski izpirkt visus latus no apgrozības. LB norāda, ka šāda situācija ir iespējama tikai teorētiski, jo zināms latu daudzums tautsaimniecībā būs vajadzīgs vienmēr, piemēram, algu izmaksām, nodokļu maksājumiem, lai dotos uz veikalu.

Tāpēc kādā brīdī pēc ažiotāžas sākas pretējs process — uzņēmumi un privātpersonas sāk mainīt ārvalstu valūtu pret latiem. Labs piemērs Latvijas valūtas tirgus mehānismam ir 2007. gads, ko raksturo baumu radītā ažiotāža ap latu gada sākumā. Nodrošinot lata kursa stabilitāti pret eiro, LB 2007. gada martā, aprīlī, pērkot latus, bankām pārdeva 333,4 miljonus eiro (236,6 miljonus latu). Savukārt turpmākajos gada mēnešos banku pieprasījums pēc latiem pārsniedza to piedāvājumu, un LB, pārdodot latus, no bankām iepirka 568 miljonus eiro (395,2 miljonus latu).