Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šmidre: Latvijā monopolisti joprojām strādā sociālisma apstākļos

Latvijā lielie monopolisti, piemēram, «Latvenergo», «Latvijas Gāze» un «Rīgas siltums», strādā sociālisma apstākļos, intervijā laikrakstam «Biznes&Baltija» norāda pazīstamais uzņēmējs Pēteris Šmidre.

Skaidrojot iespējas Latvijā pārvarēt krīzi, Šmidre akcentē, ka runas par eksporta atbalstu ir pareizas, taču ārējos tirgos sekmīgi spēs darboties tikai tādi uzņēmēji, kas efektīvi strādā arī valsts iekšienē.

Patlaban galvenais uzdevums ir samazināt ražošanas izmaksas, ko veido darbaspēka izmaksas, materiālu izmaksas, kā arī energoresursu cena un nodokļi.

«Un, kad mūsu valdība palielina nodokļus, bet paralēli pieaug energoresursu cena, sanāk cirks,» norāda uzņēmējs.

Viņš aicina sākumā ķerties klāt monopolistiem. «Viņi pie mums ir paši neefektīvākie. Pārdod energoresursus par cenu, ko izurbinājuši no deguna. Tajos ir jāveic saimniecisks audits — pats stingrākais. Viņi tagad reāli strādā sociālisma apstākļos, un tirgus viņus neregulē. Bet tur, kur nav tirgus mehānismu, nepieciešama stingra valsts kontrole, it īpaši, ja runa ir par valsts uzņēmumiem,» uzsver Šmidre.

Kā akcentē uzņēmējs, lielos valsts monopolistus jāpiespiež strādāt efektīvāk, jo patlaban viņi glabā kontos lielas uzkrātās naudas summas, un tas notiek laikā, kad valdība satraukusies par līdzekļu trūkumu budžetā.

Šmidre atzīst, ka ieceres stingrāk kontrolēt šādus uzņēmumus gan saskaras ar politiskām problēmām, jo «mums lielie valsts uzņēmumi jau sen nav valstij piederoši, bet gan precīzi sadalīti pēc partiju principa un pieder konkrētai personai vai personu grupai».

«Mums politika ir saistīta ar ekonomiskām interesēm, jo paši lielākie uzņēmēji patlaban ir tieši politikā. Viņiem šobrīd vajadzētu pasludināt moratoriju, paskatīties apkārt un padomāt nevis par savām, bet valsts interesēm. Un nevis mainīt ministru skaitu, bet izdarīt tā, lai kilovats elektroenerģijas un kubikmetrs gāzes maksātu lētāk,» aicina uzņēmējs.

Viņš arī aicina samazināt nodokļus un mainīt domāšanu — piemēram, nevis kliegt, ka vietējā tirgū nevajadzētu laist Polijas ābolus, bet radīt apstākļus, lai mūsu āboli būtu lētāki un mēs paši tos pārdotu Polijai.