Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Noņemta šogad pirmā cilvēkam piesūkusies ērce

Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) noņemta šogad pirmā cilvēkam piesūkusies ērce, portāls «Apollo» uzzināja LIC. Tas liecina, ka šogad ērču aktivitātes sezona sākusies ievērojami agrāk.

«Cilvēks, kuram  ērce bija piesūkusies, ir no Cēsu puses, un viņš ir vakcinējies pret ērču encefalītu. Vai šī ērce būs inficēta ar ērču encefalīta vīrusu, to mēs pēc kukaiņa laboratoriskajām pārbaudēm uzzināsim tuvākajās dienās. Parasti ērces mostas marta beigās, kad gaisa temperatūra sasniedz +5 grādus. Taču šis gadījums netieši liecina, ka ērču aktivitātes sezona šogad sākusies krietni agrāk,» stāsta LIC vadītāja profesore Baiba Rozentāle.

Ja pacients ir inficējies ar ērču encefalītu, laiks no ērces piesūkšanās brīža līdz slimības izpausmei, vidēji ir 7–14 dienas. Retāk inkubācijas periods ilgst divas dienas, vēl retāk — 30 dienas. Slimība parasti sākas akūti, ar paaugstinātu temperatūru, nespēku, galvassāpēm, sāpēm kaulos, muskuļos, reiboni. Pēc 3–5 dienām slimnieka stāvoklis  it kā uzlabojas, un turpmākajās 4–7 dienās cilvēks var justies vesels, taču drīz vien slimības pazīmes atjaunojas un ir jau daudz raksturīgākas. Ja viena trešdaļa ērču encefalīta slimnieku izārstējās pilnībā, pārējos gadījumos šī bīstamā infekcijas slimība saistīta ar nopietniem nervu sistēmas bojājumiem.

«Nav specifisku medikamentu, kas iedarbojas uz ērču encefalīta vīrusu, nelīdz arī antibiotikas. Ja ir radušās aizdomas par ērču encefalītu, slimnieks noteikti izmeklējams un stacionējams slimnīcā. Uzskatu, ka vienīgā drošā un efektīvā aizsardzība pret saslimšanu ērču encefalītu ir vakcinācija,» norāda profesore.

Šā gada pirmie mēneši liecina, ka  iedzīvotāji tieši vakcināciju izvēlējušies kā drošāko līdzekli, lai pasargātu sevi un savus ģimenes locekļus no saslimšanas ar bīstamo infekciju. «LIC vakcinācijas kabinetā šogad cilvēki visaktīvāk vakcinējušies tieši pret ērču encefalītu — janvārī to izdarījuši 833 pieaugušie un 82 bērni, februārī — 1577 cilvēki, tai skaitā 219 bērni, bet marta pirmajā nedēļā 475 pieaugušie un 125 bērni ir vakcinēti pret šo infekciju,» stāsta profesore.

Ērču aktivitātes sezona Latvijā parasti ilgst no aprīļa sākuma līdz oktobra beigām, bet labvēlīgos meteoroloģiskajos apstākļos tā var būt ievērojami garāka. Lai gan vakcinēties var visa gada garumā, tomēr labāk to darīt  mēnešos, kad ērces vēl nav aktīvas. Poti pret ērču encefalītu  iespējams saņemt Latvijas Infektoloģijas centrā vai jebkurā poliklīnikā.