Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Turpmāk cenu kāpums būšot minimāls

Ņemot vērā vispārējās cenu izmaiņu tendences, turpmākos mēnešos cenu kāpums būs minimāls un atsevišķos mēnešos gaidāma deflācija, aģentūrai LETA prognozēja Ekonomikas ministrijas (EM) Sabiedrisko attiecību nodaļā.

Kā ziņots, šā gada februārī, salīdzinot ar iepriekšējā gada februāri, patēriņa cenas pieaugušas par 9,6%: precēm gada inflācija bija 8,7%, bet pakalpojumiem — 11,9%.

Kopējo cenu pieaugumu šā gada februārī galvenokārt noteica akcīzes likmes palielinājums tabakai, alkoholam un degvielai. Februārī cenas alkoholam un tabakai bija par 10,5% augstākas nekā janvārī, un tas kopējo cenu līmeni palielināja par 0,8%. Savukārt degvielas cenu kāpums par 12,4% cenu līmeni palielināja par 0,4%.

EM speciālisti atzīmē, ka šogad februārī pārtikas cenas ir samazinājušās par 0,7% atšķirībā no trīs iepriekšējiem gadiem, kad tās palielinājās, — tas kopējo cenu līmeni samazināja par 0,2%. Cenas februārī samazinājās arī apģērbiem un apaviem, kā arī nepieauga izdevumi mājokļu uzturēšanai.

Šogad krietni mērenākos tempos nekā iepriekšējos gados ir pieaugušas administratīvi regulējamās cenas. Tās februārī palielinājās par 0,4%, par 0,3% samazinoties siltuma izmaksām, bet pieaugot maksai par ūdens apgādi, par sabiedrisko transportu, pasta izdevumiem u. c. maksājumiem.

Kopējais cenu kāpums 2009. gada pirmajos divos mēnešos ir par 0,9% mazāks nekā iepriekšējā gadā un sasniedza 3,3%. Tāpat kā iepriekšējā gadā, šogad kopējo cenu kāpumu gada pirmajos divos mēnešos ietekmēja akcīzes palielinājums un administratīvi regulējamo cenu kāpums, bet nedaudz mazākā mērā. Mazāka ietekme bija pārtikas cenu izmaiņām, kur cenu pieaugums šogad bija tikai janvārī.

Ņemot vērā vispārējās cenu izmaiņu tendences, sagaidāms, ka turpmākos mēnešos cenu kāpums būs minimāls un vairākos mēnešos būs deflācija, it īpaši vasarā. Tāpēc 12 mēnešu inflācija, kas februārī bija 9,6%, katru mēnesi samazināsies un gada beigās var sasniegt nulli vai būt pat par pāris procentiem negatīva, prognozē EM speciālisti.