Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Uz galda vāzē...» Ventspils muzejā...

Ventspils Piejūras brīvdabas muzejā skatāma krājuma izstāde «Uz galda vāzē...».

Izstāde, cita starpā, ir ne tikai par krizantēmām un vāzēm vai rozēm, kuras sen vītušas, bet arī par svētkiem. Svētkiem, kas ilgus gadus, pirms Austrumeiropa iepazina Valentīna dienu un zaudēja atmiņu par Mātes dienu, bija vienīgie, kuros sieviete tika godināta gan publiski, gan koleģiāli, gan slepenos darbu stūrīšos no moka servīzes, malkojot kafiju ar jumtiņu.

Piejūras brīvdabas muzeja darbinieki sadarbībā ar Ventspils zonālo arhīvu ir uzbūruši svētkiem draudzīgu vidi. Izstādē eksponētas vairāk nekā pussimt dažādu materiālu vāzes, dažas pat ļoti cienījamos gados, bet, gluži kā īstas lēdijas, vecums tās tikai rotā.

Katram taču būs atmiņā palikusi kāda vāze, kas bija vecmāmiņai vai mammai īpaši mīļa un ko, bail iedomāties, slaukot putekļus, gadītos nejauši saplēst. Noteikti bija tādas vāzes, kurās lika tikai rozes vai tikai un vienīgi vijolītes. Katram dzīves brīdim sava.

Arhīva inspirētajā izstādes daļā varam gūt dažādas atziņas par Starptautiskās sieviešu dienas svinībām Ventspils pusē, sākot ar 20. gadsimta 40. gadu beigām. Piemēram, 1946. gada 8. martā Strazdes pamatskolā notikušās pedagoģiskās padomes referāta kopsavilkuma fragments: «..uzsverot, ka vienīgi Staļina konstitūcija devusi tādas tiesības, kādu nav buržuāziskās valstīs, un padomju sieviete sapratusi savu izcilo stāvokli valstī, tāpēc Lielajā Tēvijas karā sieviete neatsacījās nest tos pašus lielos upurus, kas palīdzēja uzcelt uzvaras karogu pār Berlīni.»

Jācer, ka vismaz pati referente apzinājās savu vārdu jēgu. Izstādē «Uz galda vāzē...» izkārtotas arī pastkartes ar 8. marta tematiku un, kamēr ārā tikko plaukst sniegpulkstenītes, skatāma pagaidām virtuāla ziedu izstāde par brīvdabas muzeja dobēs augošajiem ziediem un to vēsturi — kad tie ieceļo mūsu dārzos.

Izstāde būs skatāma līdz pat vasaras vidum, un tajā ir lieliska iespēja nofotografēties kompānijā ar tuberozēm un etažeri.