Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nekustamā īpašuma tirgum šogad drūmas prognozes

[s:21786]» veiktajā 2008. gada mājokļu tirgus pētījumā tiek izteiktas drūmas prognozes — 2009. gadā nekustamā īpašuma (NĪ) tirgus atlabšana nav gaidāma.

Interneta resurss apkopojis datus par pagājušo gadu, kas mājokļu tirgum bija sevišķi nelabvēlīgs, taču vissatraucošākais ir fakts, ka cenu lejupslīde joprojām turpinās. 2008. gadā cenas kritušās lielākajā daļā «Global Property Guide» apskatīto valstu. Tikai astoņas no 32 valstīm piedzīvojušas cenu kāpumu, bet 20 valstīs novērots straujš cenu kritums. Salīdzinājumam — 2007. gadā mājokļu tirgus lejupslīde vēl tikai sākās un tikai sešās valstīs bija novērots cenu kritums, kamēr 24 valstīs cenas pieauga.

«Global Property Guide» norāda, ka vairākās valstīs cenu kritums 2008. gadā bijis īpaši straujš, īpaši Latvijā — Rīgā (–37%), Lietuvā — Viļņā (27%), ASV (20%), Lielbritānijā (18%), Īslandē (16%), Īrijā (12%) un Ukrainā (12%).

Par situācijas pasliktināšanos NĪ tirgū liecina fakts, ka 2008. gada pēdējā ceturksnī salīdzinājumā ar trešo ceturksni cenu krituma tempi paātrinājās. Vairāk par 10% šajā ceturksnī cenas kritās trīs valstīs: Latvijā (Rīgā), kur cenas kritās par 15% salīdzinājumā ar trešo ceturksni, Ukrainā (Kijevā) — par 13% un Honkongā — par 15%. Vairāk par 5% cenas kritās arī Apvienotajos Arābu Emirātos (8%), Lietuvā (7%), Īslandē (7%), Singapūrā (6%), Bulgārijā (5%) un Lielbritānijā (5%).

«Global Property Guide» norāda, ka visvairāk pagājušajā gadā cietušas Latvija un Lietuva.

Rīgā saskaņā ar GPG datiem cenas sērijveida dzīvokļu tirgū saruka par 37%, kas ir tikai loģiski, jo 2006. gadā Latvija piedzīvoja visstraujāko cenu pieaugumu (70%). Visstraujākais cenu kritums novērots tieši 2008. gada pēdējā ceturksnī (15%), kas skaidrojams ar procentu likmju paaugstināšanos un banku jaunajiem kredītnosacījumiem.

«Global Property Guide» norāda, ka 2009. gadā mājokļu tirgus atveseļošanās nav gaidāma. Vēsture liecina, ka pēc tirgus sabrukuma līdz pilnīgai tā atlabšanai paiet vairāki gadi. Ņemot vērā šo apstākli, kā arī drūmo globālo ekonomisko situāciju, tirgus atlabšana nav gaidāma.

Starptautiskais Valūtas fonds prognozē, ka pasaules ekonomikas pieaugums 2009. gadā būs niecīgs — vien 0,5%, kas ir zemākais rādītājs 60 gados. Starptautiskais Valūtas fonds paredz, ka 2009. gadā attīstītajās valstīs IK samazināsies par 2%. Vissmagāk cietīs Lielbritānija un Japāna. Arī iepriekš strauji augošajās jaunattīstības valstīs tautsaimniecība pieaugs daudz lēnāk.

Portāla analītiķi akcentē, ka optimismam nav pamata tāpēc, ka lielākajā daļā valstu mājokļu un īres cenas nav samērojamas — mājokļu cena arvien šķiet pārspīlēta. Neesot pazīmju, ka bankas būtu kreditēšanai labvēlīgas. Daudzu valstu valdībām ir grūtības refinansēt parādus, no kā cieš vietējās valūtas. Neskaidrības ar nacionālajām valūtām vairākās valstīs varētu saasināt problēmas mājokļu tirgū, ja kredīti to iegādei lielākoties ir izsniegti ārvalstu valūtās.