Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Svaigpienu iepērk par arvien zemāku cenu

Piena pārstrādes uzņēmumi no zemniekiem pienu iepērk par arvien zemāku cenu, un zemnieki par to ir izmisumā, portālu «Apollo» informēja biedrība «Zemnieku saeima».

Piemēram, piena pārstrādes uzņēmums «Preiļu siers» par svaigpienu zemniekiem maksājot vien 2,4 santīmus par litru — šādu informāciju biedrībai snieguši Gulbenes un Alūksnes rajona piensaimnieki.

Beļavas pagasta «Jaunpūriņu» saimniece Sniedzīte Puķe stāsta, ka par augstākā labuma pienu «Preiļu siers» samaksājis vien 2,4 santīmus par litru. Par šādu cenu saimniece uzzinājusi tikai, saņemot gala aprēķinu par jau nodoto produkciju. Bioloģiskā saimniecība, kurā ir 43 piena govis, par trim ar pusi tonnām augstākās kvalitātes piena saņēmusi vien nepilnus simt latus.

«Ar šādu iepirkuma cenu pienam veikalā vajadzētu maksāt desmit santīmus litrā, tādu gan nekur neredz. Mēs pat par elektrību notērējam vairāk nekā saņemam par pienu. Mums ir jāmaksā kredīti, tāpēc ražošanu pārtraukt nevaram,» — tā Sniedzīte Puķe.

Vairākums piensaimnieku, kas pienu nodod «Preiļu sieram», saņem 7–9 santīmus par litru, kas arī nesedz ražošanas pašizmaksas. Saimnieki arī ir satraukti par baumām, ka no pirmā aprīļa «Preiļu siers» pienu vairs neiepirks vispār. Arī uzņēmums «Valmieras piens» daļai zemnieku no 1. aprīļa plāno maksāt vien trīs santīmus par litru.

Savukārt «Valmieras piens» portālam «Apollo» norādīja, ka biedrība «Zemnieku saeima» maldinot sabiedrību, izplatot nepilnīgu informāciju par piena iepirkuma cenas samazināšanos, jo «Valmieras piens» no 16.marta par labākās kvalitātes jeb ekstra klases pienu maksās 14.5 santīmus par kilogramu. Līdz ar to biedrības «Zemnieku saeima» izplatīto paziņojumu medijiem, kurā arī minēts, ka «Valmieras piens» daļai zemnieku no 1.aprīļa plāno maksāt vien trīs santīmus par litru, «Valmieras piens» uzskata par demagoģiju, neņemot vērā kontekstu, neiedziļinoties lietas būtībā un izplatot nepilnīgu informāciju, īpaši laikā, kad piena nozarē ir krīze.  

Vidējo izejvielas cenu no marta vidus uzņēmums prognozē virs 13 santīmu robežas. Tikai tādā gadījumā, ja piena piegādātājs nespēs saražot un nodrošināt kvalitātes un likumdošanas prasībām atbilstošu izejvielu, kas ir bezšķiras piens, samaksa būs trīs santīmi par kilogramu. Procentuāli uz šo brīdi tas sastāda apmēram 3%. Līdz ar to izplatītajā paziņojumā pausā informācija ir nekorekta, jo lielākā daļa piegādātāju – līdz pat 90% saņem iespējami augstāko samaksu.

Patlaban uzņēmums pienu pērk tikai no vietējiem zemniekiem un  tikai vietējam tirgum, jo eksports zemās produktu cenas dēļ joprojām ir apstājies un rada zaudējumus. Vidējā piena iepirkuma cena uz šo brīdi uzņēmumā ir 17 santīmi.