Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sindicēto kredītu devēji prasa Parex bankai pirmajā maksājumā atdot 30% aizdevuma

Sindicēto kredītu devēji prasa Parex bankai pirmajā maksājumā atdot 30% no aizdevuma summas, ko valdība otrdien atbalstīja, žurnālistiem pēc dalības valdības slēgtajā sēdē pastāstīja bankas valdes priekšsēdētājs Nils Melngailis.

Tādējādi jau marta trešajā nedēļā Parex bankai sindikātiem būs jāatdod 232,5 miljoni eiro. Savukārt 2010.gada februārī bankai sindikātiem būs jāatdod 40% sindicētā kredīta - 310 miljoni eiro, bet 2011.gada maijā paredzēts pēdējais maksājums - 30% apmērā jeb 232,5 miljoni eiro.

Valdība otrdien slēgtajā sēdē vienojās atbalstīt sindikātu piedāvājumu, aizdodot Parex bankai līdzekļus pirmā maksājuma veikšanai, kā arī izsniegt valsts galvojumus par pārējiem sindicētā kredīta maksājumiem, informēja Melngailis.

Viņš stāstīja, ka lielākā daļa sindicēto kredītu devēju piekrita sākotnējam Parex bankas piedāvājumam, kas paredzēja, ka martā banka atdod tikai 20% kredīta, taču daļa ārvalstu aizdevēju vēlējās, lai pirmais maksājums tiktu palielināts no 20% līdz 30%.

«Šādas sarunas ir kaulēšanās par nosacījumiem, mēs bijām panākuši, ka liela daļa piekrita mūsu piedāvājumam, bet daļa vēlējās ātrāk saņemt savu naudu. Pašreizējais variants tomēr ir labāks nekā citas versijas, kas ir izskanējušas, piemēram, par 40% šogad vai pat 60%,» teica Melngailis.

Viņš pauda, ka darījumu ar sindikātiem plānots noslēgt marta trešajā nedēļā. Melngailis teica, ka arī šim valdības atbalstītajam piedāvājumam par kredītu atmaksu, jāpanāk sindikātu piekrišana.

«Bankai ir ļoti svarīgi šo jautājumu pēc iespējas ātrāk atrisināt, lai kliedētu jebkādas bažas par mūsu iespējām strādāt nākotnē. Mēs varējām vēl uz mēnesi pagarināt sarunas ar sindikātiem un tālāk mēģināt izcīnīt labākus nosacījumus, bet galu galā - jo ātrāk mēs tiksim pie normālas darbības, jo ātrāk mēs atgriezīsim depozītus, kas varēs šos līdzekļus aizvietot,» sacīja Parex bankas valdes priekšsēdētājs.

Demisionējušais Ministru prezidents Ivars Godmanis pēc valdības sēdes, kurā tika lemts par Parex bankas sindicēto kredītu atdošanu, žurnālistiem komentārus nesniedza.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Parex bankas piedāvājums paredz 20% no kopējās aizdevuma summas jeb 155 miljonus eiro un uzkrātos procentus ieskaitīt darījuma kontā līdz šā gada martam. Par atlikušajiem 80% no kopējās aizdevuma summas jeb 620 miljoniem eiro tiek piedāvāts noslēgt vienošanos par kredīta termiņa pagarināšanu, nosakot šīs kredīta daļas maksājumu divās daļās - 387 miljonus eiro 2010.gada februārī un 232,5 miljonus eiro - 2012.gada janvārī.

«Parex banka» ar sindicēto kredītu devējiem kopumā ir noslēgusi divus līgumus - 2007.gada 29.jūnijā par 500 miljonu eiro aizdevumu un 2008.gada 21.februārī par 275 miljonu eiro aizdevumu.

Latvijas otra lielākā banka «Parex banka» pagājušā gada rudenī vērsās pēc valdības palīdzības, lai izvairītos no finanšu problēmām, kuras bankai draudēja rasties pasaules finanšu krīzes dēļ. Lai atbalstītu banku, valdība novembrī nolēma pārņemt 51% bankas akciju, bet decembrī arī pārējās bankas akcijas, kas līdz šim piederēja tās lielajiem akcionāriem Valērijam Karginam un Viktoram Krasovickim. Tādējādi valsts ir pārņēmusi 84,83% «Parex bankas» akciju, bet pārējās ir mazākuma akcionāru īpašumā. «Parex bankas» akciju pakete tika pārņemta ar «Latvijas Hipotēku un zemes bankas» starpniecību, taču šobrīd valstij piederošās bankas akcijas nodotas Privatizācijas aģentūras īpašumā.