Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ĀM par 30% plāno samazināt ārvalstīs strādājošo darbinieku skaitu

Ārlietu ministrija (ĀM) par aptuveni 30% plāno samazināt ārvalstīs strādājošo darbinieku skaitu, intervijā aģentūrai LETA sacīja ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP).

No šā gada vidus plānots iesaldēt darbinieku rotāciju, proti, cilvēki, kuriem ārvalstīs beigsies darba termiņš, atgriezīsies Rīgā, bet jauni cilvēki viņu vietā lielākoties netiks sūtīti.

ĀM preses sekretārs Ivars Lasis aģentūru LETA informēja, ka šā gada janvāra sākumā Latvijas pārstāvniecībās ārvalstīs bija 306 štata vietas. Līdz ar to Rīgā varētu atgriezties aptuveni 90 darbinieki.

Pēc ministra teiktā, rotāciju iesaldēšana varētu skart gandrīz visas vēstniecības, lai arī tikšot vērtēts, kurās vēstniecībās darbinieku skaits tiks samazināts vairāk un kurās - mazāk. Samazināšana skartu gan diplomātus, gan līgumdarbiniekus, gan tehniskos darbiniekus.

Būtiski samazinot ārvalstīs strādājošo cilvēku skaitu, ĀM no pabalstos maksātās naudas un dzīvokļu īres maksas ietaupītu 1,7 līdz 1,8 miljonus latu.

Ārvalstīs strādājošo darbinieku skaita samazināšanu plānots sākt no gada vidus, jo nepieciešams brīdināt par īres līgumu laušanu. Tāpat jāņem vērā, ka diplomātiem līdzi var būt devušies bērni, kuri mācās mītnes valstī. Līdz ar to rotāciju iesaldēšana varētu tikt sākta šā gada jūnijā vai jūlijā, kad tradicionāli skolās beidzas mācību gads un diplomātiskās aktivitātes kļūst lēnākas.

Riekstiņš norādīja, ka patlaban sarunas ar premjera amata kandidātu Valdi Dombrovski (JL) un finanšu ministra amata kandidātu Einaru Repši (JL) par budžeta samazinājumu ĀM nav beigušās.

Sarunu laikā izskanējis 3,5 miljonu latu samazinājums ĀM budžetā, taču, pēc Riekstiņa teiktā, «tāds cipars mums ir nepaceļams bez ārpolitisko funkciju pārtraukšanas». Tādā gadījumā būtu jāizšķiras par politisko aktivitāšu mazināšanu vai arī konsulāro pakalpojumu mazāku sniegšanu.

Ministrs gan uzsvēra, ka galīgais budžeta samazinājums ĀM vēl nav zināms un premjera un finanšu ministra kandidāti ir iepazīstināti ar situāciju diplomātiskajā dienestā.

Komentējot iespēju vēlreiz samazināt ĀM strādājošo atalgojumu jau par 20%, Riekstiņš sacīja - viņš to varētu atbalstīt tikai tādā gadījumā, ja tam piekristu arī citu nozaru ministri un netiktu pieļauti izņēmumi. «Šeit tomēr ir jautājums par solidaritāti.«

Pēc pašreizējiem ĀM plāniem, galvenais budžeta ietaupījums tiktu panākts jau uz minētā ietaupījuma, kas veidotos no ārvalstīs strādājošo skaita samazināšanas.

Kā ziņots, līdz šim ĀM jau samazinājusi atalgojumu gan centrālajā aparātā, gan vēstniecībās strādājošiem. Tāpat lielākajā daļā vēstniecību ir samazināti tekošie izdevumi - mobilie sakari, komandējumi, reprezentācijas izdevumi, preču iegādes izdevumi.

«Mēs jau strādājam ar ļoti stingras finanšu «apcirpšanas» metodēm,» sacīja ministrs.