Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dombrovskis būs jaunākais premjers pēc neatkarības atjaunošanas

Ja Saeima ceturtdien apstiprinās jauno valdību, 37 gadus vecais Valdis Dombrovskis kļūs par jaunāko premjeru pēc Latvijas atbrīvošanās no PSRS okupācijas.

Līdz šim jaunākais Ministru prezidents pēc Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas bija Andris Šķēle, kam, pirmo reizi uzņemoties valdības vadīšanas nastu, bija 38 gadi. Savukārt līdz šim vecākais premjers ir Ivars Godmanis, kam demisijas dienā bija 57 gadi.

Dombrovskis gan nekļūs par visā Latvijas vēsturē jaunāko valdības vadītāju. Visu laiku jaunākais mūsu valsts premjers ir pazīstamais pirmā neatkarības posma politiķis Zigfrīds Anna Meierovics, kam, 1921. gada 19. jūnijā kļūstot par Ministru prezidentu, bija tikai 33 gadi. Savukārt vecākais premjers Latvijas vēsturē ir Kārlis Ulmanis, kas valdības vadītāja un Valsts prezidenta amatu zaudēja 1940. gada jūnijā pēc padomju okupācijas — toreiz Ulmanim bija 62 gadi.

Kā liecina aģentūras LETA arhīvs, Valdis Dombrovskis ir dzimis 1971. gada 5. augustā Rīgā. Viņš ir precējies.

Kopš 2004. gada Dombrovskis ir Eiropas Parlamenta deputāts.

1991. gadā viņš bijis laborants Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūtā. Tāpat strādājis LU Fizikas un matemātikas fakultātē, Pusvadītāju fizikas katedrā. Politiķis arī strādājis Maincas Universitātes (Vācija) Fizikas institūtā, Merilendas Universitātes (ASV) Elektrotehnikas fakultātē.

1998. gadā Dombrovskis sācis strādāt Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldē kā makroekonomikas analīzes speciālists. 1999. gadā viņš kļuvis par Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vecāko ekonomistu, 2000. gadā — par pārvaldes galveno ekonomistu. Šajā amatā Dombrovskis palicis līdz savas politiskās karjeras sākumam.

2001. gadā Dombrovskis iesaistījās bijušā Latvijas Bankas prezidenta Einara Repšes dibinātajā partijā «Jaunais laiks». 2002. gadā viņu ievēlēja 8. Saeimā. Dombrovskis gan nekļuva par deputātu, jo sāka pildīt finanšu ministra pienākumus Repšes valdībā. Pēc valdības krišanas 2004. gada martā Dombrovskis atjaunoja Saeimas deputāta mandātu. Latvijas parlamentā politiķis gan ilgi nepalika, jo 2006. gada jūnijā tika ievēlēts Eiropas Parlamentā.

Šā gada 26. februārī Valsts prezidents Valdis Zatlers uzticēja Dombrovskim sastādīt jauno Ministru kabinetu.

1993. gadā Dombrovskis beidzis Latvijas Universitātes (LU) Fizikas un matemātikas fakultāti, iegūstot fizikas bakalaura grādu. 1995. gadā viņš beidzis Rīgas Tehnisko universitāti, iegūstot inženierzinātņu bakalaura grādu ekonomikā. Savukārt 1996. gadā LU ieguvis fizikas maģistra grādu. No 1997. līdz 1998. gadam Dombrovskis studējis doktorantūrā Merilendas Universitātes (ASV) Elektrotehnikas fakultātē.