Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Topošās koalīcijas pārstāvji paraksta sadarbības līgumu

trešdien topošajā koalīcijā pārstāvēto partiju un to Saeimas frakciju vadītāji parakstīja sadarbības līgumu.

Līgumā minēts, ka «Ministru kabinetu veidojošie sadarbības partneri uzņemas solidāru atbildību par MK darba rezultātiem».

Paredzēts arī regulāri rīkot «politisko partiju pārstāvju sanāksmes - sadarbības padomes sēdes, kurās piedalīsies Ministru prezidents un divi pilnvarotie pārstāvji no katra sadarbības partnera».

Šajās sēdēs izskatīs jautājumus, kas ietilpst Saeimas vai valdības kompetencē, vai arī jautājumus, kuru izskatīšanu sadarbības padomes sēdēs pieprasa Ministru prezidents vai kāds no sadarbības partneriem, un tie bijuši pieejami Ministru kabinetu veidojošo partiju frakciju vadītājiem ne mazāk kā 24 stundas iepriekš.

Sadarbības padomes sasauks pirms valdības sēdēm, taču ne retāk kā reizi nedēļā, un padomes lēmumiem būs saistošs raksturs.

Lēmumi sadarbības padomē tiks pieņemti ar to sadarbības partneru balsu vairākumu, kuriem Saeimā ir vismaz 51 balss, sadarbības partneriem balsojot «par» vai «pret».

Paredzēta iespēja mainīt ministru skaitu un proporcijas, «ja MK atbalstošo deputātu faktiskais skaits atšķiras no sadarbības partnera frakcijas deputātu kopējā skaita vai arī ja sadarbības partnera frakcijas deputātu skaits samazinās».

Sadarbības līgumā paredzēts bez iepriekšējas saskaņošanas sadarbības padomē neiesniegt Saeimā likumprojektus, kas skar grozījumus Satversmē, Pilsonības likumā un likumā par valsts budžetu, kā arī neatbalstīt šādus likumprojektus, ja tos iesniedz opozīcija.

Paredzēts arī neierosināt un neatbalstīt deputātu pieprasījumus, priekšlikumus par neuzticības izteikšanu valdībai vai atsevišķiem tās locekļiem, kā arī opozīcijas ierosinātu Saeimas ārkārtas sēžu sasaukšanu, ja par to nav pieņemts atšķirīgs sadarbības padomes lēmums.

Līgumā paredzēts, ka rakstiski jāinformē pārējie sadarbības partneri un Ministru prezidents par iecerētu ministra atsaukšanu, nodomu izstāties no valdības vai neatbalstīt sastādīto budžetu vai budžeta grozījumus vismaz vienu nedēļu pirms šāda lēmuma galīgās pieņemšanas.

Kā valdību veidojošo frakciju vadītāju pienākums paredzēts saskaņot sadarbības padomes sēdēs deputātu komandējumu grafiku, lai nodrošinātu nepieciešamo pozīcijas deputātu balsu skaitu Saeimas sēdēs.

Ministru prezidentam paredzētas tiesības «pieprasīt jebkura sadarbības partnera izvirzītā ministra demisiju ne tikai gadījumos, kad konkrētās personas darbs nav atbilstošs no profesionālās kvalitātes viedokļa, bet arī tad, ja minētais sadarbības partneris nepilda tās saistības, ko uzņēmies ar šo vienošanos».

Ministru prezidentam arī būs jāinformē sadarbības partneri par nodomu atbrīvot ministru, savu demisiju vai citām izmaiņām valdības sastāvā ne mazāk kā 48 stundas pirms šāda lēmuma juridiskas noformēšanas. Ministru prezidentam būs pienākums šajā periodā tikties ar jebkuru sadarbības partneri pēc tā pieprasījuma.

Savukārt gadījumos, kad visi viena sadarbības partnera deleģētie klātesošie ministri valdības sēdē balsojuši pret kāda lēmuma pieņemšanu, Ministru prezidentam būs pienākums sasaukt sadarbības padomi viedokļu saskaņošanai pirms jautājuma atkārtotas izskatīšanas Ministru kabineta sēdē.

Paredzēts, ka šī vienošanās ir saistoša un aplūkojama vienīgi kopā ar MK deklarāciju. Vienošanās nezaudē spēku, ja kāds no sadarbības partneriem atstāj Ministru kabinetu.

Šodien veidojamās valdības ministri parakstīja arī valdības deklarāciju.

Šī dokumenta virsuzdevums būs nodrošināt ekonomikas atveseļošanu, galvenokārt veicinot atbalstu uzņēmējiem un Eiropas Savienības fondu apguvi, kā arī mazinot birokrātisko aparātu, uzskata Dombrovskis.

Premjera amata kandidāts iepriekš, komentējot valdības deklarācijas izstrādāšanas gaitu, norādīja, ka «šajos smagajos laikos nekādus zelta kalnus nevaram solīt».

Dombrovska veidojamā valdība, deklarējot savus mērķus, apņēmusies atgūt sabiedrības uzticību, kā arī veikt visu iespējamo ekonomikas atveseļošanai.

Deklarācijā uzsvērts, ka valsts ekonomika piedzīvo sistēmisku krīzi. Tā ietekmēs ikviena cilvēka ikdienu Latvijā un liks mainīt mūsu attieksmi pret darbu, vidi, pret līdzcilvēkiem un valsti. Tuvākajā laikā valsts finansiālās iespējas būs ierobežotas, tāpēc nekavējoties ir jāpanāk valsts tēriņu turpmāka samazināšana.

Dokumentā atzīmēts, ka vienlaikus iedzīvotāju uzticēšanās valsts varai sasniegusi viszemāko līmeni Latvijas pastāvēšanas laikā. Valdība ir gatava pieņemt sarežģītus un tālredzīgus lēmumus. Tomēr iedzīvotāju labklājība un drošība turpmākajos gados būs tieši atkarīga ne tikai no valdības pieņemtajiem lēmumiem, bet arī no visas sabiedrības, no katra cilvēka atbildīgas rīcības, sadarbības un atbalsta, teikts deklarācijā.