Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Straume pārliecināts par likumsargu spēju 16.martā nodrošināt kārtību

Iekšlietu ministrijas (IeM) darba grupā, kas izvērtē iespējamos riskus un informāciju saistībā ar 16.marta pasākumiem, nav bažu par to, ka sabiedrībai varētu rasties apdraudējumi, kurus likumsargi nevarētu novērst.

Darba grupas vadītājs un IeM valsts sekretārs Aivars Straume pēc trešdien notikušās grupas sēdes aģentūrai BNS sacīja, ka tiesībsargājošās iestādes 16.martā gatavojas dažādām situācijām, arī tam, ka tiesa varētu atļaut rīkot kādus no Rīgas domes noraidītajiem pasākumiem. Straume gan nesniedza tiešu atbildi par to, ka 16.martā Latvijā varētu parādīties kādi provokatori vai radikāļi no ārvalstīm.

«Mēs gatavojamies dažādiem variantiem, un pašlaik nav tādas informācijas, ka policija, kam jānodrošina sabiedriskā kārtība, nevarētu nodrošināt cilvēku drošību,» teica Straume.

Viņš uzsvēra, ka krietni vien detalizētāka un rūpīgāka pieeja drošības pasākumu plānošanā Latvijā iezīmējusies pēc 13.janvāra grautiņiem Vecrīgā. Pēc šiem notikumiem likumsargi pārvērtējuši savus spēkus un līdzekļus, tāpēc gatavojas daudz nopietnāk.

Kopējā situācija, tostarp informācija par iespējamiem provokatoriem no ārvalstīm, šajā datumā nav vērtējama citādi kā citus gadus - pirms 16.marta vienmēr bijušas likumsargu vadības darba grupas un koordinēta sadarbība.

«Informācija nāk, pēc tās saņemšanas mēs sanākam kopā, papildinām savus plānus un sadarbību un pilnveidojam plānus,» stāstīja Straume.

Viņš uzsvēra, ka arī iepriekš nevienu gadu situācija 16.martā nav bijusi vērtējama kā pilnīgi mierīga, taču papildus tam nācis klāt 13.janvāra notikumu faktors.

Jau vēstīts, ka Mareks Segliņš, kurš trešdien iekšlietu ministra amatā, visticamāk, ir pēdējo dienu, netieši norāda, ka šogad pirms 16.marta pasākumiem policijas rīcībā ir «daudz nopietnāka» informācija, salīdzinot ar citiem gadiem.

Viņš trešdienas rītā intervijā Latvijas Radio uzsvēra, ka arī policija šim datumam šogad gatavojas daudz nopietnāk.

Jau ziņots, ka Rīgas domes Sapulču, piketu un gājienu pieteikumu izskatīšanas komisija pirmdien nolēma aizliegt 16.martā, leģionāru atceres dienā, rīkot pasākumus pie Brīvības pieminekļa.

Komisija saskaņā ar likumu «Par sapulcēm, gājieniem un piketiem» ņēmusi vērā tiesībsargājošo struktūru, tostarp Drošības policijas, ieteikumus. Visiem pasākumu pieteicējiem pašvaldība izsniegs administratīvos aktus ar motivētu atteikumu rīkot plānotos pasākumus.

Atteikumu saņēma biedrība «Dzimtene», kas laukumā pie Brīvības pieminekļa gribēja rīkot sapulci no plkst.10 līdz 13, biedrība «Daugavas vanagi Latvijā», kura plānoja gājienu no Doma baznīcas līdz piemineklim no plkst.13 līdz 14, un Genādijs Kotovs, kurš vēlējās rīkot sapulci no plkst.17 līdz 18.

Pēdējos gados pie Brīvības pieminekļa Rīgā 16.martā notiek ne vien leģionāru un viņu atbalstītāju pasākumi, bet arī pretēji domājošo organizāciju protesta akcijas, kas iepriekšējos gados izraisījušas arī sadursmes ar policiju. Pirms diviem gadiem, lai izvairītos no provokācijām, ap Brīvības pieminekli bija izvietotas barjeras, savukārt pērn tradicionālo pasākumu norises vietu apjoza policistu ķēde.

Leģionāru rīkotie publiskie pasākumi 16.martā, īpaši gājiens un ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa, ik gadu rada milzu ažiotāžu gan Latvijā, gan pasaulē. Lai gan viņi izmisīgi cenšas izskaidrot, ka nav bijušie «Waffen SS» vīri, ārpus Latvijas viņus parasti dēvē par bijušajiem esesiešiem.