Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krievijas arhīvs tomēr liedz dokumentus par izsūtītajiem

Lai gan iepriekš tika panākta vienošanās, arhīvs Krievijā atteicies piegādāt agrāk apsolītas dokumentu kopijas par izsūtītajiem latviešiem. Ārlietu ministrija atzīst, ka šis nav pirmais gadījums, un sola strādāt, lai «tiktu skaidrībā», ceturtdien vēsta «Latvijas Avīze».

Līdz ar to Krievijas amatpersonu politizētā attieksme pret vēsturi sagrāvusi Latvijas Valsts arhīva (LVA) cerības iegūt jaunus materiālus par 1941. un 1949. gadā izsūtīto latviešu gaitām Krasnojarskas novadā.

Mutisku vienošanos par atsevišķu Krasnojarskas arhīvu aģentūras krājumā esošu materiālu kopēšanu un pārsūtīšanu LVA pagājušajā gadā panāca arhīva darbinieks Ritvars Jansons, kas vairākas dienas pavadīja Krasnojarskā, atlasot vajadzīgos dokumentus. Tā bija ar statistiku un informāciju par nometinātajiem saistīta dokumentācija, arī Krasnojarskas novada partijas komitejas sarakste par 1941. gadā nometināto izmitināšanu, darba apstākļiem, izglītību. Dodoties mājup, Jansons saņēma solījumu, ka kopijas pēc iespējas ātri tiks atsūtītas pa pastu.

Tomēr dokumenti nav saņemti. Krasnojarskas arhīvu aģentūras direktore skaidrojusi, ka remonta dēļ nav iespējams sagatavot kopijas izsūtīšanai.

Latvijas puse šādu atbildi skaidro ar politiskiem motīviem, jo, atrodoties Krasnojarskā, Ritvars Jansons sajutis arhīva vadītājas negatīvo attieksmi, savukārt nekas nav ticis teikts par iespējamo remontu un lasītavu slēgšanu.