Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rimšēvičs: budžeta deficītu neizdosies palielināt

Budžeta deficītu Latvijai šogad neizdosies palielināt, jo starptautiskie aizdevēji ar to nav rēķinājušies, kārtējā Latvijas Bankas preses konferencē paziņoja centrālās bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Komentējot demisionējušās Ivara Godmaņa (LPP/LC) valdības finanšu ministra Ata Slaktera (TP) tikšanās rezultātus Eiropas Savienības finanšu ministru sanāksmes laikā, Rimšēvičs norādīja, ka situācija pasaules finanšu tirgos katru dienu pasliktinās. Latvijas Bankas vadītājs neredz iespēju palielināt budžeta deficītu, jo tad būs nepieciešams palielināt arī starptautisko finanšu institūciju finansējuma apjomu Latvijai.

«Šogad turpinās kristies kopprodukts un inflācija un pasliktināsies situācija darba tirgū, tādēļ, neveicot papildu taupības pasākumus, valsts konsolidētā budžeta finansiālais deficīts var sasniegt 10,5%-11% no IKP,» norāda Rimšēvičs, piebilstot, ka tas nav pieļaujams.

Rimšēvičs uzsver, ka jānodrošina ekonomikas stabilizācijas programmā noteiktā budžeta deficīta kritērija izpilde.

«Lai sasniegtu budžeta mērķi - 4,9% no IKP, šī gada izdevumi papildus jāsamazina par aptuveni 750 miljoniem latu,» teica Rimševičs.

Viņš uzsver, ka Latvijai nav cita finansējuma avota, lai segtu budžeta deficītu, kā starptautisko aizdevēju kredītlīnija. Svarīgi ir izpildīt programmas nosacījumus.

Viņaprāt, tas Latvijai dotu iespēju strukturāli sakārtot ekonomiku, tostarp sabalansēt algas ar darba ražīgumu. «Kad ekonomika sāktu atkopties, Latvijas uzņēmēji būtu spējīgi konkurēt ar citiem, gatavi audzēt eksporta apjomus,» uzskata LB vadītājs.

Latvijas Bankas vadītājs uzsvēra, ka, zaudējot starptautisko institūciju atbalstu, Latvija riskē nonākt situācijā, kad budžeta izdevumi jāsamazina vēl vairāk nekā par 750 miljoniem latu. Deficīts sasniegtu 11% no IKP apjoma, jo ārēju finansētāju šim iztrūkumam tad var arī nebūt.

Rimšēvičs norāda, ka tas nozīmētu budžeta izdevumu samazinājumu par 1,35 miljardiem latu.

Viņš arī norādīja, lai 2012.gadā pārietu uz eiro, kas ievērojami stabilizētu Latvijas ekonomiku, jau 2010.gadā budžeta deficīts nedrīkst pārsniegt 3% no IKP.

«Lai to panāktu, lielākais izdevumu samazinājums jāpaveic šogad. Tas būs galvenais apliecinājums, vai valdība ir nopietni gatava palīdzēt uzņēmējiem, pasteidzinot eiro ieviešanu, vai tie ir tikai tukši vārdi,» uzsver Rimšēvičs.

Rimšēvičs akcentē, ka eiro nav «zāles» visam, bet pilnīgi noteikti - «droša osta vētrā», uz ko jātur kurss.