Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pieaug interese par fiziskas personas maksātnespējas procesu

Pēdējo nedēļu laikā cilvēkiem pieaugusi interese par fiziskas personas maksātnespējas procesu, portālu «Apollo» informēja Latvijas Kredītņēmēju apvienība.

Pie Apvienības konsultanta Jāņa Āboliņa, kas pats kā fiziska persona pieteicis maksātnespēju, pēc konsultācijām vērsušies aptuveni desmit cilvēku, kuri apsver iespēju sākt maksātnespējas procesu un vēlējās izprast, kā likums darbojas praksē.

Jāpiebilst gan, ka pašlaik fiziskas personas maksātnespējas process ir neadekvāti dārgs, tāpēc daudzas personas pauda gatavību sākt to tikai pēc tam, kad Saeima galīgajā lasījumā būs pieņēmusi grozījumus Maksātnespējas likumā. Tie administratora ikmēneša atlīdzību samazinās no 540 uz 180 latiem.

«Sākot procesu, administratoram jāsamaksā vienreizēja atlīdzība 900 latu. Tai seko administratora ikmēneša atlīdzība, kas pašlaik vēl ir 540 latu. Procesa laikā jāpārdod visi īpašumi, un katra īpašuma izsoles noteikumu apstiprināšana izmaksā 100 latus. Tāpat katras izsoles sludinājums jāpublicē oficiālajā laikrakstā, un, visticamāk, katram īpašumam būs trīs izsoles. Esmu sarēķinājis, ka tikai sludinājumu publicēšana man izmaksās vairāk nekā piecus tūkstošus latu,» skaidro Āboliņš.

Pašlaik maksātnespējas procesu fiziskām personām sākt ir grūti arī tāpēc, ka maksātnespējas procesa sākšana neatbrīvo kredītņēmēja galvotājus no saistībām ar banku. Ja kredītņēmējs sāk bankrota procedūru, arī galvotājam tā ir jāsāk, citādi kredītiestādes, neskatoties uz kredītņēmēja sākto maksātnespējas procedūru, sāk piedziņas procesu pret galvotāju.

«Diemžēl lielai daļai cilvēku, kas bijuši pie manis uz konsultāciju, galvotāji ir vecāki, kuri visbiežāk jau ir pensionāri. Tas nozīmē, ka, lai gan pats kredītņēmējs procesa laikā šķirsies no visiem īpašumiem un sava mājokļa, lai atmaksātu uzņemtās saistības, arī galvotājiem vajadzēs zaudēt savu mājokli un citus īpašumus par labu kredīta devējam,» uzsver Āboliņš.