Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Medicīnas koledžas ir jāreorganizē un jāsamazina to skaits

Atklāta vēstule Latvijas Republikas Ministru prezidentam V. Dombrovskim, Izglītības un Zinātnes ministrei T. Koķei un Veselības ministram I. Eglītim

Latvijas valsts ekonomiskais stāvoklis šobrīd atspoguļo iepriekšējās darbības sekas, kas lielā mērā tika balstīta uz nelietderīgu valsts budžeta līdzekļu izmantošanu. Pēdēja laikā tiek diskutēts par reformu veikšanas nepieciešamību izglītības nozarē, lai veicinātu sekmīgu valsts līdzekļu izmantošanu. Latvijas Māsu Arodbiedrība jau kopš 2007. gada ir vērsusi Izglītības un Zinātnes ministrijas, Veselības ministrijas, Ministru prezidenta un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja uzmanību uz nelietderīgu valsts līdzekļu izmantojumu, īstenojot medicīnas māsu izglītības programmas par budžeta līdzekļiem šādās medicīnas koledžās, Rīgas Medicīnas koledža, Rīgas 1. Medicīnas koledža, Sarkanā Krusta Medicīnas koledža, Paula Stradiņa veselības un sociālās aprūpes koledža, Daugavpils Medicīnas koledža un Liepājas Medicīnas koledža.

Šobrīd minētās koledžas piedāvā iegūt pirmā līmeņa augstāko izglītību programmā «Māszinība», kas paredzēta medicīnas māsām ar vidējo profesionālo izglītību un savā būtībā tā ir nepamatoti atkārtota māszinību izglītības iegūšana. Protams, atkārtota izglītības iegūšana nav nosodāma vai nevajadzīga, ja tā balstās uz izglītojamās personas iniciatīvu, taču nevar nepieminēt faktu, ka šīs medicīnas koledžas savu darbību balsta uz valsts budžeta līdzekļiem – proti, reflektanti netiek uzņemti maksas grupās, bet gan tiek izglītoti par valsts naudu. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs savā 03.12.2008. vēstulē Latvijas Māsu Arodbiedrībai informēja, ka 2008./2009. mācību gadā Latvijas medicīnas koledžās studē 1147 personas, kas ir mazāk kā 200 studējošie uz vienu koledžu. Turklāt, piemēram, Sarkanā Krusta medicīnas koledžai šajā mācību gadā viena studiju vieta izmaksā Ls 1267.20, kas, ja pieņemam šo summu par vidējo vienas medicīnas māsas atkārtotai izglītošanai, kopā veido gandrīz 1,5 miljonus latu.

Latvijas Māsu Arodbiedrība jau iepriekš ir norādījusi uz šādu nelietderīgu valsts budžeta līdzekļu izmantojumu, atkārtoti izglītojot medicīnas māsas, tāpēc tagad, kad Latvijas valsts ir situācijā, kad katrs nevajadzīgi iztērēts lats tuvina valsti bankrota iespējamībai, LMAr Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim un jaunizveidotajam Ministru kabinetam, tostarp Izglītības un Zinātnes ministrei Tatjanai Koķei un Veselības ministram Ivaram Eglītim pieprasa augstākminēto Latvijas medicīnas koledžu reorganizēšanu un skaita samazināšanu, nodrošinot izglītības programmu īstenošanu dažās plaša profila augstākās izglītības iestādēs, tādā veidā racionalizējot finansu līdzekļus lielāka izglītojamo skaita apmācībai.