Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Medvedevs: oligarhiem jāatmaksā morālais parāds sabiedrībai

Krievijas bagātākajiem uzņēmējiem pienācis laiks atdot morālos parādus sabiedrībai, intervijā Krievijas televīzijas pirmajam kanālam svētdien paziņojis prezidents Dmitrijs Medvedevs.

www.kremlin.ru

Lielākā daļa Krievijas oligarhu, kam deviņdesmitajos gados izdevās īsā laikā iedzīvoties lielā bagātībā, izmantojot savā labā augstās naftas, gāzes un metālu cenas, tagad faktiski kļuvuši atkarīgi no Kremļa žēlastības, jo viņus sāpīgi skārusi globālā kredītu krīze.

Saskaņā ar Krievijas Centrālās bankas datiem privātā sektora ārējie parādi sasniedz aptuveni 500 miljardus dolāru (274,5 miljardus latu) un 130 miljardi no tiem jāatmaksā jau šogad. Analītiķi uzskata, ka daudziem lielajiem uzņēmējiem draud bankrots, ja valsts viņiem nepalīdzēs.

Valdība sākumā solīja palīdzēt ārējo parādu nomaksā ar 50 miljardiem dolāru, bet šie līdzekļi, kas bija iepludināti valstij piederošajā bankā «Vņešekonombank» (VEB), pēc pirmo 11 miljardu izmaksas tika iesaldēti.

Gan Medvedevs, gan premjerministrs Vladimirs Putins likuši uzņēmējiem saprast, ka valdība negatavojas glābt viņus visus.

Ieņemot stingru nostāju pret oligarhiem, Kremlis var cerēt izpelnīties lielāku vienkāršo pilsoņu atbalstu, kas krīzes laikā varētu pasargāt Krieviju no sociālajiem nemieriem.

Prezidents intervijā arī norādījis, ka reālais bezdarbnieku skaits Krievijā sasniedzis sešus miljonus, bet oficiāli reģistrēti divi miljoni no viņiem.

Kā izteicies Medvedevs, uzņēmējiem tagad būtu jābūt gataviem ziedot daļu savas bagātības, lai palīdzētu saviem darbiniekiem saglabāt darba vietas.

«Ja cilvēks tiešām kļuvis par īstu uzņēmēju, viņš spēj novērtēt savus darbiniekus un varbūt centīsies atlikt uz vēlāku laiku daļu savu ideju un priekšlikumu vai arī savus personiskos tēriņus, lai saglabātu kolektīvu un maksātu tam algu, lai saglabātu to, ar ko beidzamajā laikā nodarbojies. (..) Ja cilvēks sāk svaidīties, pārdod savu biznesu un kaut kur bēg, tātad viņš ir nepareizs uzņēmējs,» izteicies Krievijas valsts vadītājs.

«Šādā ziņā, manuprāt, krīze ir tāds attīrīšanās laiks — tas, kas izturēs šos nosacījumus, izrādīsies efektīvs uzņēmējs, efektīvs menedžeris labākajā nozīmē,» viņš piebildis.