Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nordea: lata devalvācija būtu daudz sliktāks scenārijs nekā pašreizējais kurss

Lata devalvācija būtu daudz sliktāks scenārijs nekā pašlaik valsts izvēlētais kurss, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam «Baltic Business Service» atzina Nordea bankas Latvijas filiāles vadītājs Valdis Siksnis.

«Devalvācija ir ātra, ar vienu parakstu izdarāma lieta. Taču tā Latvijai būtu nevēlama, un tas ir daudz sliktāks scenārijs nekā patlaban izvēlētais. Mums ir pietiekami labas izredzes iesākto ceļu noiet līdz galam. Devalvācija ir lēts veids, kā dot vēl vienu iespēju kādu laiku vēl dzīvot neefektīvām, nekonkurētspējīgām ekonomikām. Ar devalvāciju tiek nopirkts laiks. Tiek dots laiks arī tiem eksportētājiem, kas nav konkurētspējīgi. Taču jau pēc neilga laika problēmas atgriezīsies,» viņš sacīja.

Siksnis klāstīja, ka pašreizējais valdības izvēlētais ekonomikas stabilizācijas plāns ir mazākais ļaunums no iespējamiem. «Galvenais valsts uzdevums ir atjaunot konkurētspēju. Ceļš, pa kuru mēs tagad ejam, ir tā saucamā iekšējā devalvācija. Tas labāk stimulē strukturālas pārmaiņas, kuras ir ļoti nepieciešamas Latvijas ekonomikai. Ja šo plānu izdodas realizēt, samazinot izdevumus, pārstrukturējot ekonomiku, rezultāts būs paliekošāks un ilgtermiņā daudz vērtīgāks. Cita lieta, ka tas ir grūtāk realizējams,» teica baņķieris.

Uz jautājumu par darbiem, kas būtu jāpaveic valdībai, Siksnis norādīja, ka viņš būtu ļoti uzmanīgs ar sociālo budžetu, bet pilnībā to neskart Latvijai diez vai izdosies.

«Izglītībai līdzekļi būtu jāsamazina pēc iespējas mazāk, jo tā ir sfēra, kas ļoti ietekmē valsts konkurētspēju ilgākā laikā. Protams, tas nenozīmē, ka šajā sistēmā nav nepieciešams izvērtējums, cik racionāli tiek izmantoti jau esošie līdzekļi. Ir jādomā par reformām un uzlabojumiem, bet finansējuma ziņā tai jābūt vienai no prioritārajām nozarēm. Īstermiņa stimulēšanai noteikti jāraugās, kā realizēt dažādus infrastruktūras projektus, maksimāli piesaistot un apgūstot ES struktūrfondu naudu,» stāstīja Siksnis.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Latvijā laiku pa laikam uzvirmo baumas par iespējamu lata devalvāciju, taču amatpersonas šādu iespēju ir kategoriski noraidījušas. Arī Latvijas un Starptautiskā Valūtas fonda vienošanās par ekonomikas stabilizācijas programmu paredz saglabāt līdzšinējo lata kursu. Lats ir piesaistīts eiro atbilstoši kursam 0,702804 lati par eiro un var svārstīties 1% robežās.