Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas autotirgotāji mašīnas sākuši realizēt ārvalstīs

Vājais pieprasījums pašmāju tirgū licis Latvijas automašīnu tirgotājiem meklēt iespējas un vest automašīnas pārdošanai uz ārvalstīm, liecina aģentūras LETA aptaujātie auto tirgotāji un līzinga kompāniju pārstāvji.

Kā aģentūrai LETA sacīja Latvijas Pilnvaroto autotirgotāju asociācijas (LPAA) prezidents Aksels Rubulis, pārsvarā uz ārvalstīm tiek vestas mazlietotas un līzingā atņemtas automašīnas.

Eiropas lielajās valstīs tirgus kapacitāte ir daudz lielāka nekā Latvijā, turklāt tur auto tirgus kritums nav bijis tik straujš kā Latvijā — Vācijā ik gadu tiek pārdots 100 reižu vairāk automašīnu, nekā pie mums tirgoja labākajos gados. Tāpat mazlietotu auto cenas Latvijā ir zemākas nekā Vācijā, atzina Rubulis.

Viņš norādīja, ka pavisam jaunu auto izvešana no Latvijas nav populāra, jo pastāv dažādi birokrātiski šķēršļi, kas apgrūtina jaunu auto tirdzniecību ārvalstīs.

Viņš arī atzina, ka Vācija veiksmīgi īstenojusi atbalstu vietējiem automašīnu tirgotājiem, kas par katras jaunas automašīnas iegādi pircējam maksā 2500 eiro (1757 latus) ar nosacījumu, ka pretī tiek dota vismaz deviņus gadus veca automašīna.

Šādā veidā veiksmīgi tiek atjaunots autoparks un stimulēta tirdzniecība. Līdzīgi rīkojusies arī Rumānija, sacīja Rubulis.

Lietotu automobiļu tirgotāju asociācijas prezidents un autosalona «Pro Vento» īpašnieks Uģis Vītols arī atzina, ka automašīnas tiek vestas uz ārvalstīm, taču to skaits neesot milzīgs. Lai arī no tā Latvija negūst papildu ieņēmumus nodokļos, auto tirgotājiem patlaban ir svarīgi gūt jebkādus ienākumus savas darbības turpināšanai.

Nereti uz ārvalstīm vestās automašīnas tiek tirgotas pat par dempinga cenām, atzina Vītols, piebilstot, ka Vācijā īstenotā atbalsta akcija jaunajām automašīnām sevi ir izsmēlusi un finansējums tai vairs nav atlicis. Turklāt tās mērķis bija palīdzēt vietējiem dīleriem atbrīvoties no automašīnām tieši noliktavās.

«SEB līzinga» Mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Liene Meklere norādīja, ka uzņēmums nav īpaši analizējis informāciju, cik automašīnu tiek pārdots ārvalstu pircējiem. Viņa atzina, ka gan jaunu, gan lietotu automašīnu tirgus Latvijā kļuvis lēnāks, cenas ir zemākas, taču tas nav apstājies vai izzudis pavisam, piebilstot, ka atsavināto automašīnu skaits «SEB līzingam» nav liels.

SIA «Hipolīzings» atņemto automašīnu skaits nepārsniedz 100 vienības. «Hipolīzings» vadītājs Viesturs Gurtlavs norāda, ka 90% auto tiek realizēti iekšējā tirgū, taču iespējams, ka arī daļa no tām tālāk realizētas ārpus Latvijas. 10% tieši tiek realizētas ārpus Latvijas: Baltkrievijā, Krievijā un citās valstīs.

«Tirgot uz ārzemēm līzingā atsavinātās automašīnas ir krietni izdevīgāk, jo pirkuma cenas ir augstākas nekā Latvijas tirgū. Savukārt tas dod iespēju mums mazināt zaudējumus un klientam segt parādsaistības pat pilnībā. Šādu tirdzniecību uz ārzemēm var izmantot ikviens auto īpašnieks, jo citās valstīs auto tirdzniecības cenas nav tik strauji kritušās kā Latvijā,» sacīja Gurtlavs.