Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Komercplatību nomas tirgū darījumu skaits turpina pieaugt

Pēc «Rent In Riga» datiem, ziemas sezonā darījumu skaits nomas tirgū audzis par 22%, salīdzinot ar 2008. gada rudeni. Saglabājies nemainīgi augsts pieprasījums pēc mūsdienīgām noliktavu un ražošanas telpām.

«Salīdzinājumā ar gada nogali, kad komercplatību nomas tirgū bija vērojams pieklusums, ziemas sezonā tirgus aktivitāte ir ievērojami pieaugusi. Tas nav pārsteigums, jo telpu noma uzņēmumiem ir būtisks izmaksu samazināšanas veids un pašlaik nomas tirgū ir ļoti plašs izdevīgu komercplatību piedāvājums,» komentē īres un nomas operatora «Rent In Riga» speciālists Jānis Lipša.

Kopumā ziemas sezonā komercplatību nomas maksa turpināja samazināties un piedāvājums palielinājās. Vislielākais nomas maksas kritums vērojams tirdzniecības telpu segmentā ar labu gājēju plūsmu — vidējā nomas maksa ir par nepilniem 27% zemāka nekā iepriekšējā sezonā, tāpat liels kritums arī A un B klases biroju telpām — 20%.

«Daudzi uzņēmumi darbinieku skaita vai uzņēmējdarbības samazināšanas dēļ meklē mazākas un piemērotākas telpas, ir arī tādi, kas pašreizējo situāciju nomas tirgū izmanto, lai atrastu finansiāli izdevīgāku nomas piedāvājumu. Mazāk, tomēr daži uzņēmumi izmanto konkurentu vājās pozīcijas un paplašina uzņēmējdarbību, piemeklējot tam piemērotas telpas. Ņemot vērā nomnieku pieaugošo aktivitāti un pieprasīto elastību, zaudētāju lomā var nonākt tie telpu īpašnieki, kuri, nenovērtējot situāciju, esošajiem vai potenciālajiem nomniekiem piedāvā nesamērīgi augstu nomas maksu,» skaidro J. Lipša.

Vairumtirgotāji, preču izplatītāji, arī būvniecības uzņēmumi un nelieli ražotāji ziemā veidoja pieprasījumu pēc noliktavām ar biroja telpām. «Kopumā ir saglabājies nemainīgi augsts pieprasījums pēc mūsdienīgām noliktavu telpām. Lielā mērā šo pieprasījumu veido uzņēmēji, kuriem pieaudzis uzkrājumu apjoms, ko nav iespējams pašlaik realizēt, kā arī tie uzņēmēji, kas veic būtisku pārstrukturizāciju un kam ir nepieciešams uz laiku glabāt uzņēmuma īpašumā esošās iekārtas vai preces. Pozitīva tendence noliktavu nomas tirgū ir telpu īpašnieku pretimnākšana nomniekiem — daudzi iznomātāji piekrīt līgumos ietvert nosacījumu, ka ilgākā laika periodā nomas maksa netiks paaugstināta,» komentē «Rent In Riga» eksperts.

«Rent In Riga» eksperti ir pārliecināti, ka līdz ar jauno projektu pabeigšanu un, palielinoties nomnieku atbrīvoto telpu skaitam, pavasarī piedāvājums turpinās pieaugt, līdz ar ko komercplatību nomas tirgus kļūs arvien pievilcīgāks tiem, kam padomā telpu nomaiņa. Īpaši pieprasītas būs nelielas un vidēji lielas tirdzniecības un biroju telpas ar samērīgu nomas maksu.

Svarīgākās tendences ziemā:

- Visos segmentos turpina samazināties komercplatību nomas maksa.
- Palielinās tendence no lielākām telpām pāriet uz mazākām.
- Ne tikai Rīgā, bet arī citviet turpina atbrīvoties tirdzniecības telpas, tomēr pretēja tendence vērojama objektos ar zemām nomas cenām.
- Pieaudzis ātro ēdināšanas un informācijas tehnoloģiju uzņēmumu pieprasījums pēc tirdzniecības telpām.
- Telpas tirdzniecības centros ir pieprasītas, bet novērojama mazo tirgotāju rotācija.
- Saglabājas augsts pieprasījums pēc mūsdienīgām noliktavu platībām.