Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Repše: budžetam jābūt vērstam uz attīstību un sociālo aizsardzību

Valdība otrdien konceptuāli atbalstīja 2009. gada valsts budžeta grozījumu apspriešanas un sagatavošanas rāmi, portālu «Apollo» informēja Finanšu ministrijā (FM). Budžetā veidotos aptuveni 650 miljonu latu iztrūkums. Daļu no šiem līdzekļiem iespējams kompensēt, palielinot budžeta deficīta griestus līdz 7–7,5% no iekšzemes kopprodukta. Taču būtiskāko daļu no budžeta līdzekļiem plānots rast, samazinot valsts budžeta iestāžu izdevumus.

Finanšu ministrs Einars Repše (JL) uzsver: «Budžeta grozījumiem jābūt vērstiem uz to, lai Latvijas tautsaimniecība pēc iespējas ātrāk varētu pārvarēt krīzi un nostāties uz atveseļošanās ceļa. Ir notikusi pirmā jaunās valdības sēde, un šobrīd tiek apskatīti dažādi iespējamie risinājumi, lai izvēlētos labāko no tiem. Lai radītu nākotnes attīstības iespējas, budžetā finansējums jāsaglabā Eiropas Savienības fondu apguvei. Vienlaikus līdzekļi jāatvēl arī sociālajai sfērai, lai ekonomiskās grūtības pēc iespējas mazāk skartu sociāli vismazāk aizsargātās sabiedrības grupas.»

Sākot darbu pie 2009. gada valsts budžeta grozījumiem, tiek izmantotas šā gada februārī aktualizētās makroekonomisko rādītāju prognozes — iekšzemes kopprodukta (IKP) kritums 12% un gada vidējā inflācija 3,3%.

No šīm prognozēm izriet, ka indikatīvi kopbudžeta nodokļu ieņēmumu kritums 2009. gadā varētu būt par 11 procentpunktiem straujāks, nekā plānots iepriekš, — salīdzinot ar iepriekšējā gada izpildi, ieņēmumi no nodokļiem varētu samazināties par 22,6%. Kopumā tiek prognozēts, ka valsts konsolidētā budžeta (gan pamatbudžeta, gan speciālā budžeta) ieņēmumi varētu samazināties par 400–450 miljoniem latu.

2009. gada budžeta grozījumos arī varētu atvēlēt papildu līdzekļus bezdarbnieku pabalstiem, valsts parāda vadībai, procentu maksājumiem studiju un studējošo kreditēšanai un citiem mērķiem — kopā mazliet vairāk par 200 miljoniem latu.

FM jau noteikusi vairākas izdevumu sadaļas, kuras tautsaimniecības attīstības veicināšanas nolūkā nav pakļaujamas samazinājumam, piemēram, līdzekļi ES politiku instrumentu un parējās ārvalstu finanšu palīdzības projektu un pasākumu finansēšanai, valsts pensijas un sociālie pabalsti.

Darbu pie 2009. gada valsts budžeta grozījumu sagatavošanas FM plāno pabeigt līdz aprīļa beigām.