Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dienvidu tilta būvniecībā izšķērdēti miljoniem latu

(Papildināta ar Valsts kontroles informāciju par revīzijas rezultātiem no 5. rindkopas.) Dienvidu tilta būvniecībā Rīgas pašvaldība izšķērdējusi 27 miljonus latu, intervijā Latvijas Radio sacīja Valsts kontroliere Inguna Sudraba. Šī naudas izšķērdēšana, pēc Valsts kontroles (VK) revīzijas atzinuma, esot bijusi nelikumīga.

Dienvidu tilta būvniecības revīzijas rezultātus VK publisko trešdien. Saistībā ar līdzekļu izšķērdēšanu VK jau vērsusies Ģenerālprokuratūrā, apstiprināja Sudraba.

Sākotnēji bija plānots tilta uzbūvēšanai tērēt 108 miljonus latu, bet beigās tas izmaksāja 570 miljonus, uzsvēra Valsts kontroliere. Savukārt no šīs naudas 264 miljoni latu tērēti par aizņemto naudu. Tātad katrs lats Dienvidu tilta būvniecībā izmaksājis vēl 87 santīmus, sacīja Sudraba.

Viņa norādīja, ka rīdziniekiem un visiem Latvijas iedzīvotājiem par šo dārgo tiltu vajadzēs maksāt vēl 15 gadus.

Revīzijā konstatēts, ka lielāko daļu sadārdzinājuma veido Rīgas Domes (RD) izvēlētais būvdarbu finansēšanas modelis, kas paredz tilta būvniecībai ņemtā aizņēmuma atlikto maksājumu līdz 2010. gadam, tādējādi Dienvidu tilta būvniecības izmaksas palielinot par 264 miljoniem jeb par 87%, portālu «Apollo» informēja VK.

Tāpat arī revīzijā noskaidrots, ka, RD vienojoties ar tilta būvnieku par izmaiņām norēķinu kārtībā, tilta būvniecības laikā ir pretlikumīgi saskaņojusi ekonomiski nepamatotus būvdarbu izmaksu sadārdzinājumus, tā izšķērdējot RD finanšu līdzekļus 27 miljonu latu apmērā.

VK konstatēja, ka, jau sākot tilta būvniecības projekta izstrādi, nav veikta saprātīga plānošana. Pirms lēmuma pieņemšanas par tilta būvniecības sākšanu RD neesot noteikusi ne projekta īstenošanas gaitu, ne termiņus, ne sasniedzamos rezultātus.

Tāpat tā neesot veikusi atbilstošus un pietiekamus pētījumus par projektam izvirzāmām prasībām un to ietekmi uz transporta kustības problēmu risināšanu Rīgā, kā arī nav izstrādājusi projekta tehniski ekonomisko pamatojumu, lai varētu pretendēt uz Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansējumu.

Revīzijā konstatēts, ka iepirkumi Dienvidu tilta projektēšanai un būvniecībai nav veikti atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Konkursa rezultātā ir noslēgti pašvaldībai neizdevīgi būvniecības līgumi.

Tā, piemēram, RD, neievērojot konkursa nolikuma prasību, ka līgumcena būvdarbu apjoma palielināšanās gadījumā var tikt palielināta tikai 10% apmērā, noslēgusi līgumu, tajā iekļaujot nosacījumus, kas ļauj neierobežoti palielināt līgumcenas sadārdzinājumu.

VK norāda, ka pašvaldība, vienojoties ar «Deutsche Bank AG», par aizdevumu 567 miljonu latu apmērā tilta būvniecībai, rīkojusies, apejot normatīvajos aktos noteikto aizņemšanās kārtību. Normatīvo aktu prasības RD nav ievērojusi, arī veicot ar tilta būvniecību saistīto darījumu uzskaiti grāmatvedībā, uzsver VK.

Revīzija veikta par laika posmu no 2002. gada janvāra līdz 2008. gada 30. septembrim.

Pēc revīzijas VK sniegusi pašvaldībai astoņus ieteikumus.