Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Īrijas kompānija Valkas rajonā būvēs biomasas elektrostaciju

Īrijas kompānija «Kedco» saņēmusi Ekonomikas ministrijas atļauju Valkas rajonā būvēt biomasas elektrostaciju, šodien raksta laikraksts «Biznes&Baltija».

2005.gadā dibinātā «Kedco» grupa specializējas zaļās enerģijas projektos, kas tiek īstenoti Īrijā, Lielbritānijā un Austrumeiropā.

2006.gadā «Kedco» iegādājusies 80% kapitāldaļu Latvijas koksnes pārstrādes kompānijā «Vudlande».

Vakar «Kedco» paziņojusi, ka Latvijas valdība piekritusi iepirkt elektroenerģiju, kas iegūta no atjaunojamiem resursiem. Līdz ar to Īrijas kompānija plāno uzbūvēt elektrostaciju ar četru MW jaudu, kas atradīsies «Vudlande» teritorijā.

Kā aprēķinājusi «Kedco», piecu gadu laikā ienākumi no elektrostacijas varētu sasniegt 24 miljonus eiro (16,8 miljonus latu), ja cena būs 150 eiro (105 lati) par megavatstundu.

Ekonomikas ministrijā laikrakstam apstiprināja, ka tiešām «Vudlande» saņēmusi atļauju būvēt jaunu elektrostaciju. Tomēr līgumi par elektroenerģijas iepirkumu vēl nav slēgti. Ministrija arī kā «ļoti optimistiskus» vērtē «Kedco» ieņēmumu plānus.

Kā aģentūru LETA informēja Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļā, atļauju jaunas elektroenerģijas ražošanas iekārtas ieviešanai ar jaudu četri megavati ir saņēmis uzņēmums «Vudlande», nevis «Kedco».

Noteikumi paredz, ka piešķirtā atļauja jaudu ieviešanai ir derīga piecus gadus. Lēmuma rezultātā šī stacija var tālāk pretendēt uz obligāto iepirkumu vai jaudas maksājumu. Šobrīd plānotā stacija nav nodevusi tīklā elektroenerģiju, tātad nav to arī pārdevusi nevienas no atbalsta shēmām ietvaros.

Savukārt uzņēmuma «Kedco» paziņojumā minētās summas ir koģenerācijas stacijas būvniecības projekta konsultanta uzņēmuma «Kedco» veiktās aptuvenās aplēses par to, cik lielus ienākumus no šī projekta īstenošanas varētu iegūt.

AS «Latvenergo» Ārējās komunikācijas daļas vadītājs Andris Siksnis aģentūru LETA informēja, ka uzņēmuma tirdzniecības speciālistiem šobrīd nav informācijas par minētā komersanta nodomiem.

Parasti iepirkums no ražotājiem, kas ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem resursiem, notiek vispārējā kārtībā atbilstoši Latvijas normatīvo aktu prasībām - vispirms pamatojums iepirkumam varētu būt Ekonomikas ministrijas lēmums par tiesību piešķiršanu komersantam pārdot saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros, kuras tiek piešķirtas atbilstoši valdības noteikumiem par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus.

Kvalificēties tiesību iegūšanai pārdot no atjaunojamiem energoresursiem saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros var komersanti, kuri elektroenerģiju ražo vai plāno ražot no atjaunojamiem energoresursiem elektrostacijā Latvijas teritorijā.

Par šādu lēmumu informācijas «Latvenergo» nav. Ja minētais komersants saņems attiecīgās tiesības, tad tiks slēgts līgums par obligāto iepirkumu, jo tad tas ir «Latvenergo» kā tā saucamā publiskā tirgotāja pienākums.

Orientējošā elektroenerģijas iepirkuma cena varētu būt ap 150 eiro (105 lati) par megavatstundu.