Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bankas nedrīkstēs mainīt kredītu noteikumus

Lai aizsargātu hipotekāro kredītu ņēmējus pret nepamatotām kredītdevēju prasībām, ceturtdien otrajā lasījumā Saeima vienbalsīgi atbalstīja Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas virzītos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, portālu «Apollo» informēja Saeimas Preses dienestā.

Saeimas sēdē, uzsverot likuma grozījumu nozīmību, Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāts Dzintars Zaķis (JL) norādīja: «Ja kredīta ņēmējs nav pārkāpis kredīta nosacījumus — ja visu laiku ir maksājis normāli gan procentus, gan pamatsummu —, tad banka nedrīkstēs nedz prasīt papildu nodrošinājumus kredītiem, nedz prasīt hipotekārā īpašuma pārvērtēšanu, nedz arī pieprasīt kredīta pirmstermiņa atmaksu.»

«Tātad faktiski bankas nedrīkstēs, balstoties uz to, ka mainās hipotekārais tirgus, mainīt nosacījumus klientiem, kuri savas saistības pilda,» paskaidroja Zaķis.

Saeimas otrajā lasījumā atbalstītie grozījumi paredz īpašus noteikumus attiecībā uz kredītiem, kuru atmaksa nodrošināta ar nekustamā īpašuma hipotēku.

Ja patērētājs nebūs pieļāvis būtiskus līguma pārkāpumus, kredīta devējam turpmāk nebūs tiesību pieprasīt izsniegta kredīta pirmstermiņa atmaksu vai papildu nodrošinājumu, ja kredīta nodrošinājumā esošā nekustamā īpašuma vērtība ir samazinājusies nekustamā īpašuma tirgus izmaiņu dēļ, nosaka likumprojekts.

Tāpat kredīta devējam nebūs tiesību pieprasīt samaksu par hipotekārā kredīta nodrošinājuma pārvērtēšanu.

Ja patērētājs nebūs pieļāvis būtiskus līguma pārkāpumus, kredīta devējam būs pienākums izskatīt patērētāja priekšlikumu par kredīta atmaksas termiņa pagarināšanu vai kredīta valūtas maiņu. Šādas izmaiņas kredītņēmējs varēs pieprasīt reizi gadā un mainītie līguma nosacījumi nedrīkstēs būt nelabvēlīgāki par tiem, ko kredītdevējs piemērotu, izsniedzot jaunu kredītu esošajā tirgus situācijā. Kredīta devējs nedrīkstēs prasīt kompensāciju par izmaiņu veikšanu, izņemot pamatotu maksu par pakalpojuma administratīvajiem izdevumiem.

Par būtisku līguma pārkāpumu tiks uzskatīta kredīta atmaksas vai procentu maksājumu kavēšana ilgāk par 60 dienām vai biežāk nekā trīs reizes gada laikā, katru reizi ilgāk par 30 dienām.

Situācijā, ja ir vai var tikt pārkāptas patērētāju tiesības un šāds pārkāpums var radīt tūlītēju un būtisku kaitējumu konkrētas patērētāju grupas ekonomiskajām interesēm, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs būs tiesīgs noteikt pagaidu regulējumu — likt ražotājam, pārdevējam vai pakalpojumu sniedzējam nekavējoties izbeigt pārkāpumu vai aizliegt konkrētu rīcību, kas var radīt pārkāpumu, ja tās izdarīšana ir paredzama.

Par likumprojektu «Grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā» trešajā, galīgajā, lasījumā vēl jālemj Saeimai.