Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā ceturtajā ceturksnī bijis straujākais mājokļu cenu kritums «Knight Frank» indeksā

Mājokļu cenas Latvijā pagājušā gada ceturtajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pirms gada, samazinājušās par 33,5%, kas ir straujākais kritums starp visām «Knight Frank» globālajā mājokļu indeksā ietvertajām valstīm.

Nākamais straujākais cenu kritums, salīdzinot ar iepriekšējā gada ceturto ceturksni, bijis Lielbritānijā — par 14,7%, Īslandē — par 14%, ASV — par 12,1%, Īrijā — par 9,1%, Igaunijā un Norvēģijā — par 7,5% un Dānijā — par 7%.

Vislielākais cenu pieaugums ceturtajā ceturksnī savukārt bijis Dubaijā — par 59%. Krievijā mājokļu cenas bijušas par 19,7% augstākas nekā pirms gada un Čehijā — par 19,6% augstākas nekā pirms gada.

«Knight Frank» norāda, ka globālā kredītu krīze patlaban jau ir skārusi visus tirgus. Ja salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo ceturksni 18 no indeksā iekļautajiem 43 tirgiem vēl bija saglabājies cenu pieaugums, tad salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni mājokļu cenas auga vairs tikai astoņos tirgos.

Mājokļu cenu krituma un ekonomiskās lejupslīdes kombinācija ir mazinājusi pircēju gatavību iegādāties mājokļus, radot bažas par darba vietu drošību un daudzām mājsaimniecībām izraisot situāciju, kad to kredītsaistības pārsniedz aktīvu vērtību.

Pēc «Knight Frank» starptautiskā mājokļu tirgus izpētes vadītāja Nikolā Bārnsa vārdiem, pašlaik ir neiespējami prognozēt, cik zemu mājokļu tirgus 2009. gadā varētu krist. Pasaules ekonomikas lejupslīdi izjūt visi tirgi, tomēr šīs ietekmes apmērs un ilgums dažādās valstīs būs atšķirīgs. Nevar droši apgalvot, ka tāpēc vien, ka lejupslīde kādā valstī sākās agrāk, šī valsts arī automātiski ātrāk izies no krīzes.

Bārnss norāda, ka pašreizējā lejupslīde nav samērojama ar iepriekš piedzīvotajām ne mēroga, ne cēloņu ziņā. Iepriekšējo krīžu pieredze gan savā ziņā var būt noderīga, bet tā var nesniegt adekvātu ainu, kad un kā tirgi atgūsies no krīzes.

«Knight Frank» uzskata, ka šis gads varētu būt sarežģītāks nekā 2008. gads, tomēr pastāv cerības, ka tiks sasniegts zemākais punkts un pircēji kādā brīdī var sākt domāt, ka cenu kritums daudzos tirgos radījis pārāk labas iespējas, lai tās palaistu garām.