Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Saeimas priekšsēdētājam nav jāatvainojas Gardam un viņa «meitenei»

Administratīvā rajona tiesa apmierināja labēji radikālā politiķa Aivara Gardas un viņa izdotā laikraksta «Deokupācija. Dekolonizācija. Deboļševizācija» (DDD) galvenās redaktores Līgas Muzikantes prasību saistībā ar 2006.gada parlamenta Prezidija un Preses dienesta lēmumiem atteikt žurnālistu akreditāciju darbam Saeimā.

Administratīvās rajona tiesas priekšsēdētājas palīdze Evita Elliņa aģentūrai LETA precizēja sprieduma būtību, informējot, ka Administratīvā rajona tiesa šodien neuzlika par pienākumu Saeimas priekšsēdētājam Prezidija vārdā atvainoties žurnālistiem.

Tiesa spriedumā šodien apmierinājusi Gardas un Muzikantes pieteikumu par Saeimas Prezidija 2006.gada 8.jūnija lēmumu «Par Saeimas Preses dienesta lēmumu Nr.12/14-3-n/103 daļā par akreditācijas atteikšanu», taču atstājusi bez izskatīšanas lūgumu piedzīt zaudējumus un uzdot atvainoties žurnālistiem par pienākumu pildīšanas traucēšanu, informēja tiesas pārstāve.

Tādejādi Gardas un Muzikantes lūgums piedzīt no Saeimas kopumā 1500 latu kompensāciju par morālo un personisko kaitējumu, kas «nodarīts viņu godam un cieņai, reputācijai un žurnālistu pienākumu pilnvērtīgas pildīšanas iespējai», atstāts bez izskatīšanas, skaidroja Elliņa.

Bez izskatīšanas atstāts lūgums uzdot Saeimas priekšsēdētājam Saeimas plenārsēdes sākumā atvainoties žurnālistiem ar vārdiem: «Latvijas Republikas Saeimas Prezidija vārdā atvainojos Latvijas Nacionālās frontes laikraksta DDD žurnālistiem Aivaram Gardam un Līgai Muzikantei par nodarīto personisko un morālo kaitējumu, kas radās Saeimas Prezidija pieņemtā 2006.gada 8.jūnija lēmuma rezultātā, liedzot Aivaram Gardam un Līgai Muzikantei pildīt žurnālistu pienākumus Saeimā.«

Šodien pieņemto Administratīvās rajona tiesas spriedumu 20 dienu laikā iespējams pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā, informēja Elliņa.

Kā aģentūrai LETA sacīja Saeimas prezidija interešu aizstāve juriste Lelde Krastiņa, par šodien pasludinātā sprieduma pārsūdzēšanu tiks lemts pēc detalizētas iepazīšanās ar sprieduma tekstu.

LETA jau ziņoja, ka Muzikantes un žurnālistes Ilzes Liepas sūdzības lieta par Saeimas prezidija un Saeimas Preses dienesta lēmumu atcelšanu Administratīvajā rajona tiesā tiks skatīta šā gada 25.novembrī, informēja Elliņa.

Saeima savulaik atteikumu izsniegt akreditācijas pamatoja ar Drošības policijā uzsākto kriminālprocesu un prokuratūras sākto kriminālvajāšanu pret Gardu, Muzikanti un Liepu par nacionālā naida kurināšanu DDD lappusēs.

DDD žurnālisti vērsās Administratīvajā rajona tiesā, apstrīdot Saeimas prezidija un Saeimas Preses dienesta toreizējās vadītājas Ineses Auniņas lēmumu neizsniegt akreditāciju darbam Saeimā.

Kā aģentūru LETA informēja DDD pārstāvji, žurnālisti abās administratīvajās lietās prasījuši atzīt Saeimas institūciju pieņemtos diskriminējošos lēmumus par prettiesiskiem.

Tāpat tiek lūgts piedzīt morālo kompensāciju par nodarītajiem cilvēktiesību pārkāpumiem aptuveni 700 latu apjomā katram.

2008.gada 6.oktobrī Augstākās tiesas Senāta Krimināllietu departaments atstāja negrozītu apelācijas instances tiesas spriedumu, ar kuru Garda, Muzikante un Liepa tika pilnībā attaisnoti apsūdzībās par nacionālā naida kurināšanu. Tādejādi attaisnojošs spriedums tika pieņemts visās trijās tiesu instancēs.

DDD pārstāvji pauda nostāju, ka ne Saeimas Preses dienestam, nedz prezidijam tolaik nav bijis likumiska pamata apturēt un neizsniegt preses akreditācijas konkrētiem žurnālistiem, kuri tikmēr brīvi pildījuši pienākumus Ministru kabinetā un Valsts prezidenta pilī.

Pēc Saeimas vēlēšanām 2006.gadā, mainoties Saeimas prezidija sastāvam, kā arī Preses dienesta vadītājai, «rupjie cilvēktiesību pārkāpumi un represijas pret DDD tika novērsti» - Garda, Muzikante un Liepa atkal varējuši saņemt akreditācijas, lai gan krimināllietas izskatīšana tiesā vēl pat nav bijusi uzsākta, pauda DDD pārstāvji.

Laikraksta pārstāvji atzīmē, ka no Saeimas puses tolaik nav tikusi ievērota nevainīguma prezumpcija un tīši ierobežotas tiesības uz vārda brīvību, diskriminējot laikraksta darbiniekus politisko uzskatu dēļ un liedzot tiem iekļūt Saeimā pirms Saeimas vēlēšanām, «lai atspoguļotu politisko partiju rosīšanos likumdošanas procesā».