Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Visiem algas samazina, valsts sekretāriem noņemt vilcinās

Samazināts premjera, ministru un ministru padomnieku atalgojums. Teorētiski algu varēja samazināt arī valsts sekretāriem, bet ministrijās nesteidz to darīt.

Laikraksts «Neatkarīgā» ceturtdien raksta: tā kā Darba likums noteic, ka par izmaiņām, kas skar darba samaksu, darbinieks jābrīdina vismaz mēnesi iepriekš, jau pēc 30. jūnija valdības sēdes lēmuma «apcirpt» darba samaksu sabiedriskajā sektorā strādājošajiem tika norādīts, ka reāli samazinājums stāsies spēkā ar augustu. Darbinieki saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem par izmaiņām bija jābrīdina ne vēlāk kā līdz 14. jūlijam. Izpildīt šo nosacījumu attiecībā uz visiem darbiniekiem gan bijis diezgan sarežģīti, jo daļa ir atvaļinājumā, daži slimo. «Lielākoties jaunās algas tiks piemērotas jau ar šā gada 15. augustu (mēnesi pēc paziņošanas), taču varētu būt izņēmumi, ja cilvēks ir atvaļinājumā vai slimo,» skaidro Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilona Jurševska.

Savukārt ar 1. jūliju atalgojums samazināts ministriem un ministru padomniekiem. Tāpat šomēnes atalgojums par 20% samazināts premjeram — pašlaik tie ir 1908 lati pirms nodokļu nomaksas. Savukārt, kā noskaidroja laikraksts, ar valsts sekretāru atalgojuma samazināšanu ministrijās nesteidzas — viņu darba samaksu, tāpat kā ministriju darbinieku, «apcirps» tikai ar augustu.

Tā kā valsts sekretāri ir ierēdņi, uz viņiem attiecas Civildienesta likums, un tas nozīmē, ka viņi par izmaiņām, kas skars darba samaksu, nav jābrīdina mēnesi iepriekš. Valsts sekretāru un citu ierēdņu atalgojums tiek samazināts ar rīkojumu — ar jebkuru dienu, kaut vai ar šodienu, skaidro Valsts kancelejas Komunikācijas departamenta vadītāja vietniece Laine Kučinska. Par rīkojuma izdošanu, kas nosaka valsts sekretāra atalgojuma samazināšanu un laiku, kad tas stājas spēkā, atbildīgs esot ministrs.

Tomēr Valsts kanceleja norāda, ka, piemērojot samazinājumu ar augustu, nav noticis pārkāpums. Valsts kancelejas direktores vietniece Baiba Pētersone pat uzsver, ka tādējādi ticis ievērots labas pārvaldības princips un šādu ministriju praksi var skaidrot ar vēlmi nodrošināt vienādu attieksmi pret visiem ministrijās strādājošajiem.

Situācija nav viennozīmīga, piekrīt zvērināts advokāts Ralfs Šķerbergs. Viņš norāda, ka Civildienesta likums pieļauj plašas interpretācijas iespējas, tāpēc arī jautājums par atalgojuma samazināšanu ierēdņiem ir diezgan neskaidrs, un iepriekš pat rosinājis sākt tiesvedības.

Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāram Marekam Gruškevicam samazinātais atalgojums tika piemērots jau ar 1. jūliju, tāpēc uz pusi samazināto atalgojumu — 1426 latus — viņš saņems augustā. Tā gan bijusi paša valsts sekretāra iniciatīva, skaidro ministrijā.