Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas Banka neatbalsta nodokļu celšanu

Latvijas Banka neatbalsta nodokļu celšanu, ceturtdien preses konferencē paziņoja centrālās bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Viņš uzskata, ka nodokļu palielināšana nesekmēs tautsaimniecības attīstību, un līdzekļi, kurus cerēts iegūt no nodokļiem, nepalielināsies.

Finanšu ministrija (FM) vakar paziņoja, ka būtiskākās izmaiņas ar nākamo gadu plānots ieviest iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) un nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) piemērošanā.

Atbilstoši šā gada jūnijā papildinātajai Latvijas ekonomikas stabilizācijas un izaugsmes atjaunošanas programmai un Latvijas valdības 2008.gada nogalē parakstītajai nodomu vēstulei Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF) paredzēts paplašināt IIN bāzi, apliekot ar 10% nodokli arī ienākumus no kapitāla.

Ieviešot šādas izmaiņas IIN piemērošanā, turpmāk ar nodokli varētu aplikt ienākumus, kas gūti no nekustamā īpašuma un vērtspapīru pārdošanas, kā arī ienākums no akcijām un kapitāla daļām (dividendes) un dažādiem finanšu instrumentiem.

No kapitāla pieauguma gūtiem ienākumiem ar IIN plānots aplikt starpību starp ieņēmumiem no objekta pārdošanas un iegādes izmaksām. Tādā gadījuma nodoklis būtu jāmaksā, iedzīvotājam iesniedzot ienākumu deklarāciju. Savukārt kapitāla ienākuma - dividenžu un procentu - gadījumā ar nodokli tiktu aplikti iedzīvotāja bruto ieņēmumi, ienākuma izmaksātājam ieturot nodokli izmaksas vietā.

FM piedāvātais risinājums paredz ar nodokli neaplikt ienākumus no nekustamā īpašuma pārdošanas, ja īpašums pirms pārdošanas fiziskai personai piederējis vismaz 60 mēnešus un pēdējos 12 mēnešus tā bijusi personas galvenā deklarētā dzīvesvieta.

Tāpat ar nodokli varētu neaplikt ienākumu no vērtspapīru atsavināšanas, ja ienākums nav klasificējams kā saimnieciskajā darbībā gūts ienākums un ja vērtspapīri ir bijuši fiziskās personas īpašumā vismaz 36 mēnešus.