Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Eiropas Parlamenta pirmās debates atklāj nedzirdīgs deputāts

Eiropas Parlamenta (EP) jaunā sasaukuma pirmās debates atklāja EP vēsturē pirmais deputāts ar dzirdes traucējumiem.

34 gadus vecais jurists Ādams Koša uzrunu teica zīmju valodā, nevis kādā no 23 Eiropas Savienības oficiālajām valodām, kā tas bija pieņemts līdz šim.

Viņa franču kolēģis neilgi pēc runas izteica priekšlikumu zīmju valodā tiešajā ēterā translēt visas plenārsēdes parlamenta Strasbūras ēkā izvietotajos ekrānos.

«Šī ir milzīga ēka. Kā ierasts teikt Ungārijā, cilvēki tajā skrien kā zirnekļi pa griestiem,» jaunais parlamenta deputāts dalījās ar saviem iespaidiem ar ziņu aģentūru AFP.

«Cilvēki satiekoties sveicina mani kā līdzvērtīgu. Tas ir pretstatā Ungārijā ierastajam,» viņš pastāstīja ar divu zīmju tulku palīdzību. Viens tulks viņa zīmju valodā sacīto pārtulkoja ungāru valodā, savukārt otrs teikto pārtulkoja no ungāru valodas franču valodā.

Intervijas laikā deputāta kabinetā vairākas reizes iezvanījās telefons. Pamanījis, ka visu klātesošo acu skatieni pievērsti tam, Koše noteica: «Man tā ir tikai dekorācija.«

«Cilvēkiem vajadzēs pierast sazināties ar mani, izmantojot īsziņas vai e-pastus,» sacīja Ungārijas nedzirdīgo un dzirdes invalīdu asociācijas vadītājs.

Koša nav nevienas politiskās organizācijas biedrs. Viņu uzmeklēja Ungārijas opozīcijas partija «Fidesz», kura jūnijā notikušajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās ieguva visvairāk balsu savā valstī - 56,37%. Viņš nekavējoties piekrita «Fidesz» piedāvājumam kandidēt Eiroparlamenta vēlēšanās.

Koša ir populārs Ungārijas nedzirdīgo cilvēku aprindās, īpaši interneta vidē. Viņš uzskata, ka darbs parlamentā ir viņa misija.

«Man ir uzticēts atbildīgs uzdevums,» viņš teica un piebilda, ka tas ir arī milzīgs panākums visiem cilvēkiem dzirdes traucējumiem.

Tomēr viņš uzsvēra, ka centīsies iestāties par visiem cilvēkiem ar invaliditāti.

Viņš atklāja, ka jau ir iepazinies ar vēl četriem vai pieciem parlamenta deputātiem, kuriem ir invaliditāte.

Saskaņā ar statistikas datiem 10% eiropiešu ir invalīdi, tādēļ, kā norāda Koša, Eiropas Parlamentā vajadzētu būt ap 70 deputātiem ar dažādiem veselības traucējumiem.

Koša strādās divās parlamenta komitejās - sociālo lietu un nodarbinātības, kā arī transporta komitejā.

«Esmu nolēmis strādāt, sazinoties zīmju valodā, lai pierādītu, ka kurls cilvēks var strādāt tikpat labi kā citi,» viņš informēja.

Strādājot komitejās, viņš izmantos īpašu skaņas ierīci, kas paredzēta nedzirdīgiem cilvēkiem izmantošanai sabiedriskajā transportā.

Viņa mērķis ir cīnīties pret diskrimināciju pret cilvēkiem ar invaliditāti, cilvēkiem gados vai ar citu reliģisko vai seksuālo pārliecību.

«Ja man veiksies, man izdosies sākt risināt samilzušās problēmas,» viņš teica.

Tomēr, iespējams, darbs neveiksies tik raiti, kā cerēts. Katrai valstij, tātad arī katrai valodai, ir atšķirīga zīmju valoda.

«Es ceru, ka pēc pieciem gadiem pret zīmju valodas tulkiem attieksies tāpat kā pret jebkuru citu tulku,» stāstīja Koša.

Arī Košas vecāki, sieva un dēli ir dzirdes invalīdi. Saskaņā ar statistikas datiem kurliem vecākiem trīs gadījumos no pieciem piedzimst nedzirdīgi bērni.

«Svarīgi ir izveidot tādu pasauli, kas ir pieejama visiem,» viņš teica.