Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zviedrijas vēstnieks aicina nevainot zviedru bankas, bet vietējos politiķus

Ekonomiskajā krīzē Latvijā būtu jāvaino nevis zviedru bankas, bet vietējie politiķi, intervijā laikrakstam «Biznes&Baltija» norāda Zviedrijas vēstnieks Mats Stefansons.

«Zviedru bankas strādāja caurspīdīgi, nepārkāpa likumu. Viņu uzdevums bija iegūt peļņu un viņi ievēroja tirgus noteikumus. Acīmredzot šie noteikumi bija tālu no pilnības,» skaidro diplomāts, atgādinot, ka Latvijas ekonomika «uzkarsusi» ļoti strauji un gan vietējie, gan starptautiskie eksperti brīdinājuši par nelīdzsvarotas ekonomiskās attīstības sekām.

«Iepriekšējās valdības un parlamenti neieklausījās. Šie politiķi nebija spējīgi pieņemt nepieciešamos likumus, tika izdarītas lielas kļūdas,» apgalvo Stefansons, kā piemēru minot nekustamā īpašuma neaplikšanu ar nodokļiem, kā rezultātā šajā sektorā strauji kāpušas cenas. «Politiķi, kuri visu to redzēja un nenovērsa, arī ir vainojami pašreizējā situācijā.«

Vēstnieks norāda, ka notikumi Latvijā nav īpaši apspriesti Zviedrijā, kā arī nav būtiski ietekmējuši viņa valsti. «Šis jautājums mums nav īpaši aktuāls. Vienkārši Zviedrijā jau vēsturiski ir dziļa solidaritāte ar Baltijas valstīm, kā arī izpratne par to problēmām,» akcentē vēstnieks.

Pēdējo mēnešu laikā viņš runājis ar Zviedrijas banku vadītājiem. Lai arī tiek ciesti lieli zaudējumi, tas šo banku stabilitāti neietekmē, jo pirms tam tika gūta «kolosāla peļņa» un bankas sagatavojušās «sliktajiem» kredītiem.

«Un, lai arī zviedru prese daudz raksta par Latviju, es savā valstī nekādu krīzi nejūtu. Esmu pārliecināts, ka zviedru solidaritāte pret Igauniju, Latviju un Lietuvu nebeigsies,» sola diplomāts.

Viņš pozitīvi vērtē Valda Dombrovska (JL) valdības lēmumus un veiktās reformas. Dombrovskis un finanšu ministrs Einars Repše (JL) brīvprātīgi piekrituši kļūt par kamikadzēm, jau iepriekš zinot, kā cietīs viņu popularitāte.

Stefansons ir pārliecināts, ka drīzumā Starptautiskais Valūtas fonds pieņems pozitīvi lēmumu par aizdevuma sniegšanu Latvijai. «Būtu dīvaini, ja šis lēmums nesakristu ar Eiropas Komisijas pozīciju. Negribu runāt fonda vārdā, bet ļoti brīnīšos, ja viņu atbilde būs negatīva,» akcentē vēstnieks.