Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Atsevišķi medikamenti varētu pazust no Latvijas zāļu tirgus

Ja Latvijā būs jāsamazina kompensējamo zāļu sarakstā iekļauto medikamentu vai medicīnisko ierīču ražotāja cena vai kompensācijas bāzes cena, pastāv zināms risks, ka no Latvijas tirgus varētu pazust atsevišķi medikamenti, jo to ražotājiem šis tirgus vairs nešķitīs pietiekami rentabls, uzskata Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (AFA) izpilddirektors Valdis Freidenfelds.

Kā ziņots, veselības ministre Baiba Rozentāle (TP) vakar tiekoties ar AFA pārstāvjiem informējusi par Veselības ministrijas gatavotiem grozījumiem Ministru kabineta noteikumos, kas paredzēs, ka kompensējamo zāļu sarakstā iekļaujamo medikamentu vai medicīnisko ierīču ražotāja cenai vai kompensācijas bāzes cenai jābūt zemākajai Eiropas Savienībā (ES).

Pašlaik Latvijas kompensācijas zāļu saraksta veidošanas mehānisms noteic, ka sarakstā iekļaujamo zāļu cenai jābūt trešajai zemākajai starp ES valstīm un tā nedrīkst būt augstāka nekā Igaunijā un Lietuvā.

Kā aģentūrai LETA norādīja Freidenfelds, asociācijas oficiālais viedoklis par ministres ierosinājumu vēl nav noformulēts, jo ir vēl jāvērtē priekšlikuma pozitīvās un negatīvās sekas. Tomēr AFA pārstāvis atzīst, ka varētu pastāvēt noteikts risks kādam no zāļu ražotājiem aiziet no Latvijas tirgus.

«Zinot to, kā vispār Latvijā un Eiropā tiek regulētas cenas kompensāciju sistēmā, protams, viens no principiem ir, ka tiek salīdzinātas zāļu cenas savā valstī ar šī paša ražotāja cenām katram konkrētajam medikamentam citās valstīs un, ja tiek konstatēts, ka citur cenas ir zemākas, valsts var prasīt cenu samazinājumu,» skaidro Freidenfelds.

Tomēr, ja Latvija kļūst par valsti, kur ir zemākā kompensējamo zāļu sarakstā iekļauto medikamentu vai medicīnisko ierīču cena, pastāv risks, ka kāds no ražotājiem var pateikt, ka Latvijas tirgus ir pārāk mazs un tirgošana rada vairāk zaudējumu, lai viņam tas būtu izdevīgi, norāda AFA izpilddirektors.

Taču risks kādu zāļu pazušanai no Latvijas tirgus būtu krietni mazāks, ja citas ES valstis saprastu, ka Latvijā ir krīzes apstākļi, valstij nav naudas, par ko apmaksāt zāles un Latviju vairs neuzskatītu par references valsti, norāda Freidenfelds. «Zāļu ražotāji saprot situāciju Latvijā un nepieciešamību nodrošināt pacientus ar zālēm, lai nepasliktinātos iedzīvotāju veselības stāvoklis, kur ārstēšana ir dārgāka nekā ambulatori un nav naudas arī stacionārajai veselības aprūpei,» viņš piebilst.

Tuvāko nedēļu laikā AFA gatavojas sasaukt valdes sēdi vai asociācijas biedru sapulci, kurā tiks izvērtēti plānotie Ministru kabineta noteikumu grozījumi un asociācija formulēs savu attieksmi pret tiem.