Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pasaules biržās turpinās augšupeja

Āzijas biržās piektdien astoto dienu pēc kārtas turpinājās augšupeja pēc līdzīgi labiem rezultātiem ASV un Eiropas fondu tirgos.

Japānas «Nikkei» indekss piektdien pieauga par 1,5%, reaģējot uz pozitīvajiem kompāniju peļņu rādītājiem un pazīmēm par ASV ekonomikas atlabšanu.

Dati par ASV mājokļu tirdzniecību, kas izrādījušies labāki par prognozēm, ceturtdien iedrošināja investorus Volstrītā, vairojot cerības gan uz atsevišķā grūtībās nonākušā sektora, gan uz visas ekonomikas atlabšanu.

Ņujorkas biržas «Dow Jones» indekss ceturtdien pirmo reizi kopš janvāra pārsniedza psiholoģiski svarīgo 9000 punktu robežu.

Tomēr ceturtdienas tirdzniecības sesijas noslēgumā pēc ziņām par «Microsoft Corp», «Amazon.com Inc» un «American Express» vājajiem ceturkšņa rezultātiem indekss mazliet samazinājās, radot bažas, ka piektdien Volstrītā varētu atgriezties lejupslīde.

Ceturtdienas tirdzniecības sesijas noslēgumā «Dow Jones» indekss bija par 188,04 punktiem jeb 2,12% augstāks 9069,29 punktu apmērā, sasniedzot augstāko slēgšanas vērtību kopš 2008.gada novembra.

«Nasdaq» indekss piedzīvoja augšupeju jau 12.dienu pēc kārtas, kas ir lielākā indeksa nepārtrauktā augšupeja kopš 1992.gada. «Nasdaq Composite» ceturtdien pieauga par 2,45% līdz 1973,60 punktiem.

«Standard & Poor's 500» indekss pieauga par 2,33% līdz 976,29 punktiem.

Arī Eiropas fondu tirgos ceturtdien bija vērojama augšupeja, kas turpinās jau devīto dienu pēc kārtas, biržām tirdzniecības sesiju beidzot ar astoņos mēnešos labākajiem rezultātiem.

Eiropas galveno akciju «FTSEurofirst 300» indekss tirdzniecības sesijas noslēgumā bija pieaudzis par 2% līdz 909,07 punktiem, kas ir augstākais līmenis kopš pagājušā gada novembra sākumā. Indeksa kāpums ir arī lielākā nepārtrauktā augšupeja kopš 2006.gada beigām.

Eiropas «FTSE 100», Vācijas DAX un Francijas «CAC 40» indeksi ceturtdien pieauga 1,5-2,5% robežās.

Eiropas biržu rādītājus visvairāk ietekmējuši labie banku rezultāti, kā arī autoražotāja «Ford» un tirdzniecības vietnes «eBay» spēcīgie ceturkšņa dati, viešot investoros cerības, ka ne tikai banku sektors, bet arī citas jomas sākušas atkopties pēc postošajiem iepriekšējiem ceturkšņiem.

Kā uzsver biznesa informācijas portāla «Nozare.lv» redaktors Mārtiņš Apinis, pēdējās nedēļās vērojamā akciju cenu augšupeja pasaules fondu tirgos galvenokārt saistāma ar labākiem uzņēmumu finanšu rādītājiem, nekā iepriekš gaidīts. Papildus tam akciju pirkšanas bumu stutē makroekonomisko rādītāju uzlabošanās.

«Patiesībā akciju cenu virzību biržās var uzskatīt par apsteidzošu indikatoru reālajai ekonomikai - cenas sāk pieaugt tad, kad par ekonomikas atveseļošanos tiek runāts vēl tikai nākotnes formā, savukārt kristies tad, kad ekonomika vēl atrodas augšupejošā fāzē. Līdz ar to, ja pieņemam, ka uzskats par pasaules vadošās ekonomikas - ASV - atveseļošanos šā gada rudenī ir pamatots, arī kopš marta vērojamais akciju cenu kāpums ir likumsakarīgs,» skaidro Apinis.

Viņš norāda, ka tirgus parametri ļauj izvirzīt hipotēzi, ka ASV akciju tirgus patlaban atrodas jauna liela izaugsmes cikla sākumposmā. Līdz ar to, ja pasauli nepiemeklēs kādas globālas katastrofas, liela mēroga militārie konflikti vai slimību epidēmijas, kas traucētu globālās ekonomikas izaugsmi, tuvāko pāris gadu laikā Volstrītas galvenais indekss «Dow Jones Industrial Average» varētu šķērsot 15 000 punktu robežu salīdzinājumā ar vakar pārsniegto 9000 punktu atzīmi.

«Protams, šis kāpums nebūs arī bez pamanāmām korekcijām, jo nebūt ne visi tautsaimniecības sektori ir atkopušies no ekonomikas krīzes, turklāt vasarā tirgus parasti neuzsāk noturīgu cenu virzību un priekšā vēl ir septembris, kas Volstrītai tradicionāli skaitās gada sliktākais mēnesis. Tomēr, vadoties no fundamentālajiem rādītājiem, akciju cenas kopumā šobrīd ir pievilcīgas investīciju uzsākšanai,» uzsver eksperts.

Parasti lielie akciju tirgi darbojas pēc savstarpējās saistības principa, tāpēc, ja kāpumu demonstrēs ASV fondu tirgus, akciju cenas pieaugs arī lielajās Eiropas un Āzijas biržas.

Kā atzīst «Nozare.lv» redaktors, Latvijā gan uz noturīgu tirgus kāpumu vēl jāpagaida, tomēr ir atsevišķi uzņēmumi, kur investoru darbības vai finansiālie rādītāji var nodrošināt to akciju cenu kāpumu.

«Ko pašreizējās pasaules tirgus tendences nozīmē ierindas ieguldītājam? Piemēram, lielāku atdevi varētu solīt investīciju fondi, kas savā ieguldījumu politikā orientējas uz akcijām, nevis obligācijām vai kādiem citiem fiksēta ienesīguma vērtspapīriem,» akcentē eksperts.