Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Buša valdība apsvērusi armijas izmantošanu arestu veikšanai iekšzemē

Bijušā ASV prezidenta Džordža Buša administrācijas augstākās amatpersonas apsvērušas iespēju izmantot armiju, lai Bufalo priekšpilsētā aizturētu vīriešus, kuri tikuši turēti aizdomās par sadarbību ar «Al Qaeda», piektdien ziņoja laikraksts «The New York Times».

Atsaucoties uz iepriekšējās administrācijas amatpersonām, laikraksts vēsta, ka daži no Buša padomniekiem, tostarp viceprezidents Diks Čeinijs 2002.gadā apgalvojuši, ka prezidentam esot pilnvaras izmantot armiju iekšzemē, lai aizturētu aizdomās turamos, kas vēlāk kļuva pazīstami kā Lakavanas sešinieks, pasludinot viņus par ienaidnieka karotājiem.

Piecus Jemenas izcelsmes amerikāņus aizdomās par sakariem ar «Al Qaeda» Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) 2002.gada septembrī arestēja Lakavanā Bufalo pievārtē. Sestais gandrīz tajā pašā laikā tika aizturēts Bahreinā.

Lēmumam ielās izvest armiju, lai aizturētu aizdomās turamos, ASV vēsturē faktiski nav precedentu, jo gan konstitūcija, gan konkrētie likumi ierobežo bruņoto spēku tiesības rīkoties iekšzemē.

Konstitūcijas ceturtais labojums aizliedz nepamatotas kratīšanas un aizturēšanu bez pamatota iemesla.

Savukārt 1878.gada likums «Posse Comitatus» aizliedz armijai normālos apstākļos darboties tiesībsargāšanas iestāžu statusā.

Tajā pašā laikā Čeinijs un viņa domubiedri atsaucās uz 2001.gada 23.oktobra Tieslietu ministrijas memorandu, kurā apgalvots, ka bruņoto spēku izmantošana iekšzemē, vēršoties pret «Al Qaeda», būtu likumīga, jo tā tiktu veikta nacionālās drošības interešu vārdā, nevis tiesībsargāšanas nolūkos, vēsta «The New York Times».