Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Juščenko tiekoties ar Maskavas patriarhu, neiztiek bez asumiem

Tiekoties ar Pareizticīgo baznīcas Maskavas patriarhu Kirilu, Ukrainas prezidents Viktors Juščenko pauda atbalstu no Maskavas neatkarīgai baznīcai, savukārt patriarhs atgādināja par savu garīgo varu pār Ukrainas ticīgajiem.

«Protams, ukraiņu tautas lielākā vēlēšanās ir, lai tai būtu vienota un neatkarīga baznīca,» tiekoties ar patriarhu līdzās 1932.-1933.gada lielā bada upuru piemineklim, sacīja prezidents.

«Šāda baznīca jau pastāv, un, ja tādas nebūtu, nebūtu ar Ukrainas,» atteica patriarhs.

«Tomēr Kristus ķermenī ir parādījušās rētas, un mums tās ir jādziedē,» norādot uz Ukrainas pareizticīgo baznīcām, kas nepakļaujas Maskavas patriarha varai, sacīja Kirils.

Viņš arī atkārtoti uzsvēra savas pilnvaras Ukrainas teritorijā.

«Te nav nekāda imperiālisma, nedz dominēšanas pār citiem. Ir vienīgi skaidra pareizticīgā doktrīna: patriarhs ir tēvs visiem, lai arī kādas krāsas pase viņiem būtu un kādā valstī viņi dzīvotu.«

Kirils pirmdien ieradās Kijevā ar aicinājumu panākt vienotību starp Krieviju un Ukrainu, lai mazinātu pastāvīgās nesaskaņas starp abām kaimiņvalstīm.

Patriarhs Kirils savu vizīti atklāja, noturot misi pie Sv.Vladimira pieminekļa, kas uzcelts par godu Kijevas princim Vladimiram, kura pievēršanās kristietībai 10.gadsimtā lika pamatu pareizticīgās kristietības ieviešanai gan Krievijā, gan Ukrainā.

«Lūdzot šeit, pie mūsu kopējiem kristāmā ūdens krastiem, mēs apliecinām, ka mēs sevī saglabājam garīgu vienotību pat tad, kad dzīvojam dažādās valstīs,» pēc mises Kijevā patriarhs Kirils sacīja 2000 cilvēku lielam pūlim.

Vienlaikus pie pieminekļa sapulcējušies vairāki desmiti ukraiņu nacionālistu, protestējot pret patriarha Kirila vizīti.

Patriarha viesošanās ir jūtīgs jautājums, jo Ukrainas pareizticīgie kristieši ir sašķelti trīs daļās, no kurām viena ir pakļauta Maskavas patriarhātam, viena veido Kijevas Pareizticīgo baznīcu, bet trešā - Ukrainas autokefālo pareizticīgo baznīcu.

Paralēli Maskava un Kijeva pēdējos gados ir stipri naidojušās savā starpā, risinot politiskus jautājumus, kā, piemēram, Krievijas dabasgāzes eksports un Ukrainas centieni tuvināties NATO aliansei.

Patriarham Kirilam paredzēta arī tikšanās ar Ukrainas prezidentu Viktoru Juščenko, kas pretēji Maskavas noraidošajai attieksmei izteicis atbalstu idejai apvienojot izveidot neatkarīgu Ukrainas Pareizticīgo baznīcu.

Šī bija Kirila pirmā vizīte Ukrainā, kopš viņu februārī kronēja jaunā patriarha amatā. Pirms Kirila viņa vietu ieņēma Krievu pareizticīgās baznīcas vadītājs patriarhs Aleksijs II.

Vizītes laikā, kas ilgs līdz 5.augustam, Kirils paredzējis apmeklēt krieviski runājošo apdzīvotos rajonus Ukrainas austrumos, Krimas pussalā, kā arī pārsvarā ukraiņu apdzīvoto Volīnijas apgabalu Ukrainas rietumos.