Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Moldovā notiek atkārtotās parlamenta vēlēšanas

Moldovā trešdien notiek parlamenta vēlēšanās, kurās vēlētājiem nāksies izšķirties, vai priekšroku dot komunistiem, kuri aicina saglabāt ciešākas attiecības ar Krieviju, vai arī atbalstīt opozīcijā esošos liberāļus, kas vēlas tuvināties Rietumiem.

Līdzšinējais prezidents Vladimirs Voroņins, kurš cer, ka viņam izdosies paturēt varas grožus arī pēc valsts galvas amata atstāšanas, brīdinājis moldāvus, ka, nebalsojot par komunistiem, viņi apdraud savas valsts turpmāko pastāvēšanu.

Voroņins pagājušajā mēnesī bija spiests atlaist parlamentu un izsludināt jaunas vēlēšanas, jo likumdevēju sapulce, pateicoties opozīcijas boikotam, nespēja ievēlēt jaunu prezidentu.

Starp Ukrainu un Rumāniju iespiestā Moldova, ekonomiski ir atkarīga no Maskavas, un Krievijas karaspēks joprojām uzturas separātiskajā Piedņestras reģionā.

Priekšvēlēšanu kampaņas laikā Voroņins apsūdzējis liberālo opozīciju, ka tā lolojot plānus valsti pievienot etniski un lingvistiski radniecīgajai Rumānijai, kuras sastāvdaļa savulaik bija Moldovas lielākā daļa.

Aptuveni 800 000 moldāvu jau izmantojuši Bukarestes piedāvāto iespēju un ieguvuši vai lūguši piešķirt Rumānijas pilsonību.

Voroņins, kurš saglabājis popularitāti gados vecāko un laukos dzīvojošo vēlētāju vidū, Bukaresti apsūdz kūdīšanā uz nemieriem, kas Kišiņevā izcēlās pēc aprīlī notikušajām parlamenta vēlēšanām, kurās saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem uzvarēja komunisti.

Nemieru laikā tika izdemolēta gan Voroņina kanceleja, gan parlamenta ēka. Lai gan opozīcijas partijas mēģināja distancēties no vardarbīgajām nekārtībām, tās tomēr apgalvo, ka aprīlī notikušo vēlēšanu rezultāti ir viltoti.

"Liberāļiem un viņu saimniekiem nepieciešama haosa un baiļu novājināta valsts, kas gatava atteikties no sava valstiskuma un demokrātijas," laikrakstos publicētajā aicinājumā apgalvo Voroņins.

"Aizstāviet savu tēvzemi!" savukārt aicina Kišiņevā izlīmētie komunistu priekšvēlēšanu plakāti.

68 gadus vecais Voroņins, nākot pie varas, sākotnēji orientējās uz Krieviju, tad uz laiku pārorientējās uz Rumāniju, taču tagad atkal atjaunojis savas draudzīgās attiecības ar Kremli.

Lai gan Voroņins nevar trešo reizi kandidēt uz prezidenta amatu, pagaidām viņš saglabājis vadošās politiskās pozīcijas, kļūstot par parlamenta spīkeru.

Krievija paudusi atbalstu Voroņinam un apsolījusi finanšu krīzes satricinātajai Moldovai 500 miljonus ASV dolāru lielu aizdevumu.

Vēlēšanās startē desmit partijas, taču lai iekļūtu parlamentā jāpārvar piecu procentu barjera.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka vadībā ir komunisti, kurus atbalsta vairāk nekā 30% vēlētāju. Tomēr tas ir ievērojami mazāk nekā aprīlī, kad par komunistiem balsoja gandrīz puse moldāvu.

Arī opozīcijas partijas, kuras galvenokārt atbalsta pilsētnieki, kopumā var cerēt uz 30% balsu.

Mihaja Ghimpu vadīto Liberālo partiju, kura iestājas par "brālīgām" attiecībām ar Rumāniju, kā arī par valsts dalību NATO un Eiropas Savienībā (ES), izstājoties no Krievijas kontrolētās Neatkarīgo valstu savienības (NVS), atbalsta vairāk nekā 13% vēlētāju.

Tikmēr par Vlada Filata vadīto Liberāldemokrātisko partiju gatavi balsot septiņi procenti moldāvu. Kopš aprīļa, kad par viņiem balsoja 12% vēlētāju, arī atbalsts liderāldemokrātiem ir mazinājies.

Tajā pašā laikā centriskās Demokrātiskās partijas atbalstītāju skaits ir pieaudzis no četriem līdz desmit procentiem.