Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas ekonomika otrajā ceturksnī varētu sarukt par 17–19%

Ņemot vērā, ka pērn otrajā ceturksnī Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) jau samazinājās, SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis prognozē, ka šā gada otrajā ceturksnī valsts ekonomika saruks par 17–19%.

Kritumu arī var koriģēt pelēkās ekonomikas pieaugums, uzsver Gašpuitis, un pilnībā nevar izslēgt, ka kritums būs mazāks par prognozēto.

Kā liecina dati, otrajā ceturksnī Latvijas ekonomikā turpinājās lejupslīde. Salīdzinājumā ar pirmo ceturksni vairākās nozarēs, par kurām pieejami dati, bija novērojams, ka kritums sāk stabilizēties, uzsver Gašpuitis, norādot, ka arī gada griezumā lejupslīdes apmēri stabilizējas.

Ekonomists atzīst, ka krituma apmēri nedaudz pieauga mazumtirdzniecībā, savukārt rūpniecībā kritums mazinājās. Samērā labu veikumu turpina uzrādīt tranzīta nozare. Sarežģīti esot novērtēt, kā būs veicies individuālajos un citos pakalpojumos, lauksaimniecībā.

Tūrismā un būvniecībā kritums varētu būt aptuveni pirmā ceturkšņa apmērā, uzsver ekonomists. Situācija pasliktinājusies finanšu sektorā, kura ietekmi uz IKP nevar novērtēt. Pozitīvu ietekmi uz IKP rādītājiem atstās ārējās tirdzniecības bilances uzlabošanās.

Tāpat ekonomists norāda, ka Latviju ietekmēs Lietuvas straujais ekonomikas kritums. Kaimiņvalstī otrajā ceturksnī IKP samazinājās par 22,4%. Uzņēmējiem situācija Lietuvas tirgū kļūs sarežģītāka, tāpat sagaidāms, ka pieaugs arī Lietuvas preču spiediens mūsu tirgū, uzsver Gašpuitis.

Jau ziņots, ka šā gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo laika posmu pērn, Latvijas ekonomika samazinājās par 18%.